Devátá planeta v naší sluneční soustavě existuje. NASA získala další důkazy

 Vesmír 
14. října 2017 12:05 / Lukáš Bauer
  11
📷
3 fotografie v galerii
Devátá planeta naší sluneční soustavy je stále zatím jen teoretická, ale vědci jsou přesvědčeni, že tento neznámý svět opravdu existuje Shutterstock
Devátá planeta naší sluneční soustavy tam daleko ve tmě někde je a vědci z celého světa jsou odhodláni ji najít. Nasvědčuje tomu i nové prohlášení NASA. Důkazů o její existenci je dnes již tolik, že je pro odborníky těžké, představit si naší sluneční soustavu bez tohoto tajemného světa.

V roce 2016 astronomové z Kalifornského technického institutu Caltech, Konstantin Batygin a Mike Brown publikovali studii, která zkoumala elipsovité dráhy šesti známých objektů v takzvaném Kuiperově pásu. Jedná se o vzdálenou oblast ledových těles, které se táhnou od Neptunu směrem ven k mezihvězdnému prostoru. Jejich zjištění ukázalo, že všechny tyto objekty Kuiperova pásu mají eliptické dráhy, které směřují stejným směrem a jsou nakloněny o 30 stupňů směrem dolů ve srovnání s rovinou, ve které se pohybuje všech osm planet v naší soustavě.

Na základě těchto zjištění se dnes téměř s jistotou předpokládá, že existuje devátá planeta, která tato tělesa ovlivňuje. Tato nikdy nespatřená planeta, která je přibližně dvacetkrát vzdálenější od Slunce než Neptun, se nachází v naprosté temnotě na samém okraji systému.

Temný svět nebyl sice nikdy spatřen, řada důkazů o podivných rysech naší sluneční soustavy však jasně hovoří pro jeho existenci. Předpokládá se, že planeta byla zformována jako plynný obr, přibližně desetkrát větší než Země.

„Dnes již existuje pět různých linií observačních důkazů, které poukazují na existenci planety devět. Pokud bychom si představili, že devátá planeta neexistuje, pak bychom měli pět záhad, na které bychom neměli absolutně žádné jiné vysvětlení,“ uvedl Konstantin Batygin, planetární astrofyzik na kalifornském technologickém institutu v Pasadeně.

Oba autoři vědecké studie také pomocí počítačové simulace ukázali, že v okolí je také řada objektů, které jsou nakloněny až o 90° oproti solární rovině, což rovněž značí přítomnost velkého objektu, který je tímto způsobem ovlivňuje.

Od doby kdy se poprvé objevila teorie deváté planety, přicházejí astronomové stále s novými důkazy, které ji podporují. S pomocí astrofyzičky Elizabeth Bailey tým vědců z Caltech také dokázal, že vliv neznámé planety mohl naklonit některé z planet naší sluneční soustavy. To by vysvětlovalo, proč je zóna, ve které je osm základních planet obíhající Slunce nakloněna asi o 6 stupňů ve srovnání s jeho rovníkem.

Devátá planeta je také odpovědí na to, proč objekty Kuiper Belt mají svou oběžnou dráhu v opačném směru než všechna ostatní tělesa v solárním systému. „Žádný jiný model nedokáže vysvětlit podivnost těchto oběžných trajektorií s vysokým sklonem,“ uvedl Batygin.

Zatím jsou všechny dohady sice teoretické, vědci jsou však natolik odhodláni planetu najít, že je jen otázkou času, kdy k tomu dojde. V rámci této snahy již nyní plánují na odhalení tajuplného světa použít speciální dalekohled Subaru v observatoři Mauna Kea na Havajskych ostrovech.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky