Některé pobřežní oblasti pomalu mizí pod vodou. V ohrožení jsou milióny lidí

 Země a Příroda 
01. února 2019 09:14 / Lukáš Bauer
  4
📷
3 fotografie v galerii
Pobřeží na celém světě podléhají silné erozi Internet
Silné bouře v oceánech zapříčiňují zvyšující se erozi pevninského pobřeží na mnoha místech ve světě. V některých hustě osídlených oblastech tento jev ohrožuje život miliónů lidí, kteří se časem budou muset přesouvat stále více do vnitrozemí. Erozi podléhá mimo afrických států také Evropa.

Vědci zjistili, že zimní bouře v oceánech stále více ukrajují z pevniny přímořských oblastí. Nejvíce je tento jev patrný například na pobřeží Ghany, které bylo ještě poměrně nedávno hustě osídleno rybáři, ale dnes je tato oblast lemována pouze troskami prázdných domů. V posledních 40 letech zde oceán totiž ukrojil značnou část pevniny a lidé tak museli své domovy opustit.

Za silnou erozí stojí také klimatické změny, které způsobují zvyšování hladiny oceánů v důsledku tání značného množství ledovců. Podle vědců je na vině také snížené množství sedimentů z řeky Volta, na které byly vybudovány velké přehrady a také těžba stavebního materiálu na pobřeží.

Podobná situace je také v deltě Mekongu, kde se kvůli těžbě změnily i vzorce proudění vody. I tam totiž ve vyšších částech toku zadržují bahno a písek nové přehrady. Těžba písku, který polyká stavební boom, ztráty nánosů ještě urychluje.

V Ghaně má erozi zmírnit vysazování mangrovníkových houštin. O tisíce kilometrů severněji, na jihu Švédska, erozi zkoušejí zpomalit vysazováním vochy mořské. Rostliny, která roste ve vodě u pobřeží a zpevňuje dno. V první fázi půjde o čtyřicet tisíc sazenic.

Velkou silou oceánské eroze se také v minulosti oddělily britské ostrovy od pevninské části Evropy v době, kdy Irsko a Británie bývaly evropským poloostrovem. V dnešní době je od Evropy dělí 34 kilometrů lamanšské úžiny a moře i nadále ukrajuje pobřežní oblasti včetně domů místních obyvatel. Dále čtěte: (Táním ledovců se mohou znovu objevit nebezpečné mikroorganismy nebo neznámé viry).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Petra Nesvačilová ukázala těhotenské bříško a prozradila, že si porod představuje jako mejdan s...

Styl

Renata (56): Dcera za mnou po narození vnoučat téměř nejezdí a půjčovat mi děti nechce, že je...

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...