Unikátní výzkumné plavidlo se vydává na svou plavbu oceánem. Jaká bude jeho mise?

 Země a Příroda 
31. ledna 2019 09:23 / Lukáš Bauer
  0
📷
4 fotografie v galerii
Plavidlo Ocean Zephyr bude zkoumat vliv člověka na mořské ekosystémy Internet
Výzkumné plavidlo Ocean Zephyr vyplulo na svou dlouhou misi s cílem získat cenná data o tom, jaký vliv má lidská činnost na světový oceán. Během své sedmitýdenní plavby bude například zkoumat mořské proudění, chování některých živočišných druhů a změnu ekosystémů.

Výzkumné plavidlo Ocean Zephyr míří na svou třítýdenní cestu oceánem, během které bude zkoumat jeho hlubiny. Výzkum má být zaměřen na vliv lidské činnosti na život v oceánu včetně mořského proudění.

Mise tohoto plavidla je v historii oceánského výzkumu zcela jedinečná a jejím hlavním cílem je dostat se hluboko do nezmapovaných vod Indického oceánu. V této oblasti bude v hloubce přibližně dvou kilometrů sbírat cenná data. Britští vědci tak chtějí změnit fakt, že 95 % vod světového oceánu je zatím neprozkoumaných.

„Oceán se mění mnohem rychleji, než tomu bylo v posledních milionech let. Musíme této změně porozumět a musí to být hned. Blíží se série několika zlomových bodů, v důsledku kterých dojde ke zničení schopnosti oceánů podporovat život, jak ho známe na naší planetě,“ popsal vedoucí mise Oliver Steeds.

Výzkumné plavidlo Ocean Zephyr se na svou cestu vydá z německého přístavu Bremerhaven a jejím prvním cílem budou Seychelské ostrovy v Indickém oceánu. Výzkumníci očekávají, že se jim podaří objevit nejen nové druhy živočichů, ale především zmapovat následky znečištění a rostoucích teplot v oblasti Indického oceánu.

Vědci se zaměří na oblast kolem Seychel proto, že zde zatím neproběhl téměř žádný výzkum. Tamní hluboké vody přitom ukrývají velice bohatý ekosystém a vědci se domnívají, že tato oblast je také nejlepším přírodním ukazatelem vlivu lidské činnosti na oceány.  

Neprobádaný svět v temnotách Indického oceánu budou britští vědci zkoumat pomocí nejmodernější techniky. Nejdříve se ponoří do hloubky tří set metrů. Odtud vyšlou dálkově ovládané plavidlo s kamerou. To v pěti stech metrech pod hladinou vypustí sondu, která klesne až do hloubky dvou kilometrů.

Mise, kterou podporuje přes 40 organizací z celého světa, potrvá i s následným výzkumem tři roky. Závěry chtějí její účastníci představit na summitu o stavu Indického oceánu, který se uskuteční ke konci roku 2021. Dále čtěte: (Oceány se ohřívají závratnou rychlostí. Hrozí nárůst přírodních katastrof a narušení důležitých ekosystémů).

 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město