Nejvyšší teplota na Zemi dosáhla neuvěřitelných hodnot. Způsobila to zvláštní událost

 Země a Příroda 
27. ledna 2019 10:03 / Lukáš Bauer
  0   1
📷
3 fotografie v galerii
Asteroid způsobil na Zemi teplotní rekord Internet
V pradávných dobách do Země narazil asteroid, který dopadl do vzdálené oblasti v dnešní Kanadě. Tato událost rozpoutala na Zemi skutečné peklo, protože teplota po nárazu překročila 2 370 stupňů Celsia. Podle výzkumu se jedná o nejvyšší teplotu, která se na naší planetě objevila.

Za novým objevem, který odhalil nejvyšší teplotu dosaženou na naší planetě, stojí výzkumníci z australského Perthu. Výzkumný tým využil přítomnost zirkonia, což je krystal podobný diamantu, pro odvození teplot, které vznikly při dopadu asteroidu před 37 miliony let. Jejich zjištění prokázalo, že teplota v této oblasti krátce po dopadu dosáhla neuvěřitelných 2 370 °C, tedy přibližně polovinu teploty, která je na povrchu našeho Slunce.

Již v minulosti existovalo mnoho důkazů, že obrovské kruhové jezero Mistastin s jedním centrálním ostrovem je ve skutečnosti kráterem po dopadu asteroidu. Bezprostřední okolí jezera totiž obsahuje skleněné minerály, roztavené horniny, roztrhané homolovité kopce, a také stopy rázových vln. Tyto všechny indicie na jednom místě jsou jasným důkazem, že se jedná o místo dopadu velkého vesmírného tělesa.

Výzkumný tým pod vedením Nicholase Timmsy tak využil zcela novou metodu, když využil zirkonium pro měření teploty. Většina minerálů má tendenci se odpařovat při takto vysokých teplotách, a proto přítomnost zirkonia poskytla jedinečnou možnost vrátit se v čase a využít ho pro změření teploty.

Dokonce i dnes po desítkách milionů let vypadá Mistastinské jezero jako kráter, i když je naplněný vodou. Voda tu však dříve nebyla a po dopadu se na místě nacházel obrovský kráter, který měl průměr 28 km. Kataklyzmatická událost se stala během éry po vyhynutí dinosaurů, kdy se začali objevovat první savci a způsobila globální změny podnebí, které trvaly desítky let.

Zjištění je také velice důležité pro přiblížení období a hlavně podmínek, které byly na Zemi během bombardování asteroidy, které zasahovaly pravidelně naši planetu. 

Obecně se pracuje s teorií, že dopady asteroidů středně velké velikosti, srovnatelné s Mistastinem, během prvních desítek milionů let po události, během které se zformoval Měsíc, zcela přeměnily zemský povrch. Tyto neustálé dopady těles sehrály důležitou roli při vytváření složení zemské kůry a také při transportu prvků do atmosféry. Dále čtěte: (Asteroid, který vyhubil dinosaury, spustil katastrofický proces pod hladinou oceánu).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu