Na Měsíc se zaměřují nejen kosmické agnetury. Společnosti v něm vidí zdroj cenných surovin

Měsíc může být dobrým zdrojem některých surovin
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
24. ledna 2019 10:41 / Internet
  82   0
Pozornost světových kosmických agentur se stále více obrací zpět k Měsíci a nejen to. Velkou příležitost v něm vidí také soukromé společnosti, které by ho chtěly využít jako zdroj některých surovin. Mezi takové společnosti patří například ArianeGroup, která uzavřela dohodu s Evropskou vesmírnou agenturou.

Společnost ArianeGroup oznámila, že uzavřela s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) kontrakt, který jí umožní připravit studii mise na geologický průzkum Měsíce za účelem těžby surovin. Tato mise by se mohla uskutečnit již v roce 2025.

Z měsíčního regolitu, jak se nazývá jeho horninový povrch, lze totiž podle expertů získávat vodu o kyslík a Měsíc by tak mohl sloužit jako cenná zásobárna surovin a paliva pro mise v hlubokém vesmíru nebo cestu na Mars.

ArianeGroup rovněž uvedla, že k realizaci kontraktu už spojila síly s několika evropskými společnostmi, které by se postaraly o zajištění různých aspektů mise – o přistávací modul, zařízení pro práci na Měsíci či o spojení a další související služby.

„Toto stoprocentně evropské inovativní konsorcium by tak mohlo poskytnout služby pro realizaci celé mise,“ uvedli zástupci společnosti ArianeGroup.

Tato kosmická společnost je známá svými nosnými raketami, jež dopravují družice na oběžnou dráhu. Toto konsorcium by mělo být schopné zajistit celou přepravu potřebného nákladu od startu ze Země až po přistání na Měsíci a rovněž veškerou komunikaci.

Měsíc je souputníkem naší planety již od nepaměti, přesto byl jeho vznik mnoho let pro vědce záhadou. Jeho historii odhalil až poměrně nedávný výzkum.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Pozemní systém vesmírného teleskopu, který bude technologickým skvostem, se konečně posouvá do testovací...

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu