Táním ledovců se mohou znovu objevit nebezpečné mikroorganismy nebo neznámé viry

Tání ledovců může ohrozit i naše zdraví
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
29. ledna 2019 18:20 / Shutterstock
  0   0
Čas od času se lidé začnou obávat projevů nemocí, které už dávno neznáme. Hrozí například s táním ledovců znovuobjevení dávno zapomenutých nemocí? Máme další informace.

Je jasné, že ledovce a zmrzlá půda v mnoha částech světa mohou skrývat různé mikroorganismy. Ve většině případů neškodné, ale v některých případech možná i smrtící. Bohužel, působením člověka a postupným oteplováním planety se tyto mikroorganismy mohou znovu objevit. Další neznámé nemoci pak přicházejí naopak z oblastí, které jsou teplejší. Dochází k tomu vlivem migrace teplomilných živočichů.

Mor

Na druhou stranu nemusí být naše obavy zase tak velké, protože pod souhrnným názvem mor se skrývá řada nemocí, které dobře známe a které dnes umíme léčit. Klasický mor byl působen bakterií Yersinia pestis. Měl formu moru dýmějového, septického a plicního. Obzvlášť plicní mor byl velmi nebezpečný a zhruba 90 % osob umíralo.

Dnes tato nemoc sice také existuje, ale díky možnosti léčit mor antibiotiky úmrtnost velmi prudce klesá. Nicméně i v této moderní době si vybírá svou daň a například na Madagaskaru, kde se každoročně nějaké nové případ objeví, zemřelo během pěti let asi osmdesát osob.

Viry

Paradoxně mnohem horším nebezpečím, které se může v souvislosti s táním ledovců objevit, je virová nákaza neznámým virem nebo virem v dnes neznámé mutaci. Na virová onemocnění nefungují antibiotika a víme, jak se lidstvo potýká s různými hemoragickými horečkami, které jsou běžné v Africe. Představa, že by se objevila nějaká nemoc podobného charakteru, která dosud ani nebyla popsána, je samozřejmě alarmující.

Jsme připraveni

Výhodou současné doby a také díky stupni vývoje lékařské vědy a úrovně hygieny jsme mnohem připravenější i na projevy nečekaných infekcí. Existují různé krizové scénáře, které by se okamžitě uplatnily. Máme vycvičené týmy se speciálním vybavením, které by mohly pracovat jak při léčbě nemocných, tak i při hledání vakcíny či účinné léčby. Navíc většina lidí ve vyspělých společnostech dbá na dodržování hygienických zásad, které také brání snadnému přenosu infekce. V současnosti je tak mnohem nebezpečnější cestování do exotické ciziny v porovnání s rizikem nemocí z ledovců. 

Zastavit oteplování

Bylo by ovšem z bezpečnostních i jiných důvodů vhodné, kdybychom zastavili oteplování planety, které přináší i jiná rizika než šíření neznámých nemocí. Cesty jsou zřejmé – omezení emisí skleníkových plynů a menší energetická náročnost. 

Díku globálnímu oteplování planety a pozvolnému tání ledovců, během kterého dochází k odkrývání tisíce let zmrzlé pevniny, norští archeologové nedávno objevili vzácné artefakty, které pocházejí z doby 4000 let před naším letopočtem.

Tající ledovec v Norsku odkryl dávné artefakty. Byly uvězněny v ledu tisíce let

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Rusko vyrobí dvě letadla, která ochrání prezidenta v případě nukleárního útoku

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu