Táním ledovců se mohou znovu objevit nebezpečné mikroorganismy nebo neznámé viry

Tání ledovců může ohrozit i naše zdraví
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
29. ledna 2019 18:20 / Shutterstock
  0   0
Čas od času se lidé začnou obávat projevů nemocí, které už dávno neznáme. Hrozí například s táním ledovců znovuobjevení dávno zapomenutých nemocí? Máme další informace.

Je jasné, že ledovce a zmrzlá půda v mnoha částech světa mohou skrývat různé mikroorganismy. Ve většině případů neškodné, ale v některých případech možná i smrtící. Bohužel, působením člověka a postupným oteplováním planety se tyto mikroorganismy mohou znovu objevit. Další neznámé nemoci pak přicházejí naopak z oblastí, které jsou teplejší. Dochází k tomu vlivem migrace teplomilných živočichů.

Mor

Na druhou stranu nemusí být naše obavy zase tak velké, protože pod souhrnným názvem mor se skrývá řada nemocí, které dobře známe a které dnes umíme léčit. Klasický mor byl působen bakterií Yersinia pestis. Měl formu moru dýmějového, septického a plicního. Obzvlášť plicní mor byl velmi nebezpečný a zhruba 90 % osob umíralo.

Dnes tato nemoc sice také existuje, ale díky možnosti léčit mor antibiotiky úmrtnost velmi prudce klesá. Nicméně i v této moderní době si vybírá svou daň a například na Madagaskaru, kde se každoročně nějaké nové případ objeví, zemřelo během pěti let asi osmdesát osob.

Viry

Paradoxně mnohem horším nebezpečím, které se může v souvislosti s táním ledovců objevit, je virová nákaza neznámým virem nebo virem v dnes neznámé mutaci. Na virová onemocnění nefungují antibiotika a víme, jak se lidstvo potýká s různými hemoragickými horečkami, které jsou běžné v Africe. Představa, že by se objevila nějaká nemoc podobného charakteru, která dosud ani nebyla popsána, je samozřejmě alarmující.

Jsme připraveni

Výhodou současné doby a také díky stupni vývoje lékařské vědy a úrovně hygieny jsme mnohem připravenější i na projevy nečekaných infekcí. Existují různé krizové scénáře, které by se okamžitě uplatnily. Máme vycvičené týmy se speciálním vybavením, které by mohly pracovat jak při léčbě nemocných, tak i při hledání vakcíny či účinné léčby. Navíc většina lidí ve vyspělých společnostech dbá na dodržování hygienických zásad, které také brání snadnému přenosu infekce. V současnosti je tak mnohem nebezpečnější cestování do exotické ciziny v porovnání s rizikem nemocí z ledovců. 

Zastavit oteplování

Bylo by ovšem z bezpečnostních i jiných důvodů vhodné, kdybychom zastavili oteplování planety, které přináší i jiná rizika než šíření neznámých nemocí. Cesty jsou zřejmé – omezení emisí skleníkových plynů a menší energetická náročnost. 

Díku globálnímu oteplování planety a pozvolnému tání ledovců, během kterého dochází k odkrývání tisíce let zmrzlé pevniny, norští archeologové nedávno objevili vzácné artefakty, které pocházejí z doby 4000 let před naším letopočtem.

Tající ledovec v Norsku odkryl dávné artefakty. Byly uvězněny v ledu tisíce let

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Šance na rychlejší internet se jmenuje 5G

Dům a zahrada

Zvládáte komunikaci s kočkou? Když víte, jak na to, je to hračka

Cestování

Tipy, kdy je nejlepší čas vypravit se do Španělska

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu