V Číně se objevila obrovská vzácnost: Prastarý brouk uvězněný v drahém kameni

Hmyz uvězněný v opálu je světovým unikátem
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
25. ledna 2019 10:50 / Internet
  59   2
Na trzích v jihovýchodní Asii se dá koupit nejrůznější zboží včetně například jantarových kamenů s milióny let starými brouky. V loňském roce však na trhu v Číně objevil gemolog Brian Berger něco velice vzácného.

V loňském roce nalezl gemolog Brian Berger na jednom z tržišť v jihovýchodní Asii velice vzácný kámen, ve kterém byl uvězněn milióny let starý brouk. Většina těchto tvorů je zalitých ve smůle starých stromů, které se říká jantar. Tento unikátní kámen však nebyl jantarem, ale velice vzácným opálem, jehož vznik je stále do značné míry tajemstvím.

„Jak je patrné z fotografie, prastarý hmyz je nádherně uzavřený v opálu. Po důkladném prozkoumání je vidět, že brouk má otevřená ústa a je velice dobře zachovaný,“ napsal Berger na svém blogu.

Americký gemologický institut tento exemplář podrobně prostudoval a vydal certifikát, kterým je ověřeno, že se skutečně jedná o hmyz uvězněný v neupraveném přírodním opálu. Podle expertů může být tento exemplář klíčem k poznání, jak vlastně na Zemi opály přesně vznikají.

Současné teorie zabývající se tvorbou opálu předpokládají, že je potřeba voda s vysokým obsahem oxidu křemičitého usazující se v prasklinách nebo dutinách. Největší výskyt těchto drahokamů je v Austrálii, kde kyselé podzemní vody rozpouštěly křemičitany ve skalách a dostávaly je do sedimentu.

V Indonésii, odkud pochází Bergerův exemplář, vznikly opály vulkanickou činností. Drahokamy zde vznikají, když se vulkanická tekutina ochlazuje a voda v tavenině ukládá sedimentární opál do dutin ve skalách.

Podle expertů je tento kámen naprostou raritou, protože muselo před milióny let dojít obrovskou náhodou k tomu, že byl tento hmyz v kameni uvězněn. Vědci nyní chtějí zkoumat jeho přesné složení s cílem zjistit, jak tyto kameny doopravdy vznikají. Dále čtěte: (Vědci objevili unikátní fosilii pravěké dravé velryby. Čekalo na ně ještě jedno překvapení).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu