Vědci sestrojili unikátní robotickou fosilii. Chtějí studovat pohyb prehistorických tvorů

Na stavbu fosilního robota využili vědci 300 milionů let staré kosti
 Věda a Výzkum 
21. ledna 2019 18:44 / Internet
  0   0
Je poměrně těžké představit si dávno vyhynulé tvory, kteří žili na naší planetě, jen na základě zkamenělých kostí, které mají vědci k dispozici. Tým paleontologů se proto rozhodl sestrojit unikátní robotickou fosilii. Díky tomuto robotovi nyní mohou studovat, jakým způsobem se někteří tvorové pohybovali.

Tým výzkumníků z Humboldtovy univerzity v Berlíně sestrojil unikátního fosilního robota, s jehož pomocí chtějí studovat pohyby dávných tvorů. Téměř 300 milionů let staré kosti se tak znovu daly do pohybu.

Zvíře, jehož fosilii na vývoj robota vědci použili, je známé jako Orobates pabsti a jedná se o velkého prehistorického mloka. Fosilie tohoto tvora vybrali vědci proto, že představuje křižovatku mezi rannými obojživelníky a savci. Jedná se tak o nejstarší stvoření, jehož kosti vědci dokázali propojit s nejmodernějšími technologiemi.

Vědci nejprve vytvořili digitální simulaci pohybu Orobates pabsti a na základě těchto poznatků zjistili, že se pohyboval podobně jako dnešní leguáni. Dále provedli rentgenové snímky leguána a zjistili, jakým způsobem pohyboval svaly, páteří a klouby. Tato data pak využili pro konstrukci robotické fosilie.

Během konstrukce museli překonat řadu technických problémů, zejména takové, aby celá kostra držela pohromadě a spolupracovala s robotickými částmi. Unikátní robot dostal název OroBOT a vědcům nyní bude pomáhat zjistit, jak se 300 milionů let starý tvor chůzí podobal svým dnešním příbuzným.

Fosilní záznamy jsou velice důležité pro výzkum evoluce tvorů na naší planetě stejně jako pro identifikaci původu jednotlivých druhů. Nedávno například vědci objevili unikátní fosilii pravěké dravé velryby a čekalo na ně velké překvapení.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Témata: robot, fosilie, mlok, zvíře, pohyb
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Zavřít reklamu