Vědci stále detekují silnou radioaktivitu z testů jaderných zbraní v Tichomoří

 Země a Příroda 
06. listopadu 2017 09:19 / Robert Bureš
  3
📷
4 fotografie v galerii
Atol Bikini byl v minulém století jadernou střelnicí USA Internet
Účinky jaderného spadu v přírodě, ať už jsou jeho zdrojem katastrofy nebo zbraně, přetrvávají opravdu hodně dlouhou dobu. Jako přípomínka může posloužit vědecký výzkum, který studuje dlouhodobý výskyt radioaktivity na ostrovech v Tichém oceánu.

Na jednom z atolů Marshallových ostrovů v Tichém oceánu shodily v polovině minulého století USA 66 jaderných bomb. Nedávný průzkum této oblasti, který je pravidelně prováděn již mnoho let, ukazuje, že radioaktivita je zde i po více než šedesáti letech stokrát vyšší než na jiných místech.

Množství cesia a plutonia v lagunách Marshallových ostrovů se od sedmdesátých let sice snížilo. Pravidelně prováděná měření ale ukazují, že tyto prvky jsou nadále uvolňovány ze sedimentů a podzemních vod.

„Základem těchto atolů jsou starověké korálové útesy, které mají pórovitost švýcarského sýra, takže podzemní vody a veškeré radioaktivní prvky jimi mohou velmi snadno procházet,“ uvedl ve zprávě jeden z členů vědeckého týmu, Matt Charette.

Vzorky vody z lagun byly shromážděny společně se vzorky sedimentů a zabaleny do speciálních kontejnerů. Tým také shromáždil vzorky podzemních vod z nádrží, studní, pláží a dalších míst.

Poprvé byly v této oblasti také naměřeny izotopy rádia. Tento radioaktivní stopový prvek se vyskytuje v přírodě přirozeně a může sloužit jako ukazatel toho, jak se splavuje podzemní voda z půdy do oceánu.

"Další studie, zkoumající, jak se radioaktivní plutonium pohybuje skrze životní prostředí, by pomohla objasnit, proč je tato malá oblast tak velkým zdrojem radioaktivity," říká jeden z výzkumníků, Ken Buesseler.

Část studie se zaměřila také na uložiště jaderného odpadu Runit Dome na ostrově Runit, kde skupina zkušebních inženýrů s armádou v závěru sedmdesátých let vyčistila kolem 73 000 krychlových metrů radioaktivní půdy a zbytky odpadu.

Betonová kopule uložiště zabraňuje šíření odpadu vzduchem, ale zbytek je pod hladinou vody, kde není dostatečně chráněn. Experti místo neustále monitorují v rámci obav z možného průsaku jaderného odpadu.

Ať už jsou to nešetrná nakládání s jaderným odpadem v bývalém Sovětském svazu, dopady jaderných katastrof, nebo testovaní zbraní, jedno je jisté. Radioaktivita je schopna zdevastovat oblasti na stovky až tisíce let.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda