Čeští vědci přišli na způsob jak v nemocnicích zničit nebezpečné bakterie

Bakterie mohou být na určitých místech velice nebezpečné
 Věda a Výzkum 
18. ledna 2019 17:39 / Internet
  17   0
Vědecký tým z Centra polymerních materiálů zlínské Univerzity Tomáše Bati s pomocí svých slovenských kolegů vyvinul efektivní zdroj UV záření, který by mohl vyřešit problém s přemnoženými bakteriemi v nemocničních a jiných zdravotníckých zařízeních.

Bakterie v nemocnicích jsou velice nebzpečné zejména na místech, kde se pohybují oslabení pacienti. Tento takřka neřešitelný problém nyní může vyřešit vysoce efektivní zdroj UV záření, který vyvinul český vědecký tým ve spolupráci s kolegy ze Slovenska.

Na svůj unikátní vynález získala UTB společně s Institutem Jožefa Stefana v Lublani na konci roku 2018 evropský patent. Jejich zařízení může být v budoucnu využito na mnoha místech s vysokou koncentrací bakterií.

"Zatímco za použití běžného zdroje UV záření je ke sterilizaci prostředí potřeba několik desítek minut, námi vyvinuté zařízení ji dokáže provést v řádu sekund. Jedná se o průlomovou záležitost v oblasti sterilizace," uvedl jeden z tvůrců vynálezu Marián Lehocký.

Zařízení může najít využití i v jiných oblastech, například při vytvrzování polymerů. "Náš přístroj zvládne takový proces za desetinu času, který potřebují běžné zdroje záření," uvedl Lehocký.

Vysoké množství UV záření vzniká za pomoci výboje ve speciální trubici. Výhodou je podle tvůrců to, že zdroj je konstantní, zatímco v běžně dostupných zdrojích intenzita záření časem slábne. V současné době probíhají jednání o průmyslové výrobě zařízení. Ve spolupráci se slovinským institutem se také rozbíhá navazující aplikační výzkum. Dále čtěte: (Nadějná, ale i skeptická předpověď nositelů Nobelovy ceny za lékařství).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Izraelská technologie má být schopná na Měsíci vyrábět kyslík

Dům a zahrada

Jak rekultivovat zahradu po přívalových deštích a záplavách

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Zavřít reklamu