Tající ledovec v Norsku odkryl dávné artefakty. Byly uvězněny v ledu tisíce let
Na horských vrcholech Norska, které vlivem oteplování ztrácí svůj ledový příkrov, objevili archeologové velké množství historických artefaktů. V oblasti Jotunheimen a okolních hor v Opplandu bylo celkem objeveno přes 2 000 různě starých artefaktů.
Mezi nalezenými předměty nechybělo oblečení, zbraně, kosti a dokonce také lyže. Všechny objevené předměty vědci datovali za použití uhlíkové metody, nejstarší z nich pocházel z období 4000 let před naším letopočtem.
Nejrůznější předměty vědcům poslouží k vytvoření lepších představ o migraci, obchodu a lovu ve starověkých komunitách lidí, kteří kdysi procházeli přes tyto ledové hory. Jsou také důležitými poznatky trendů doby bronzové a železné.
Vědci například zaznamenali obzvláště vysoký počet nálezů z období 8. až 10. století, což nejspíše odráží zvýšenou mobilitu obyvatel a větší růst obchodu. Toto období těsně před dobou Vikingů bylo všeobecně známo pro velkou míru expanze Skandinávie.
V jiném časovém období, zejména ve 14. století, vědci zaznamenali výrazný pokles předmětů, který by mohli do této doby zařadit. Snížení aktivity bylo nejspíše způsobeno příchodem moru, který zasáhl celou Evropu.
Pod tajícím ledem se archeologům podařilo získat spoustu předmětů, které by za jiných okolností nemohly být nikdy nalezeny, protože mají velmi krátkou životnost, například textilie. V Norsku existuje dokonce speciální tým, který se zaměřuje na odtávající ledovce a snaží se odhalené artefakty nalézt v co nejkratším čase, aby nebyly příliš dlouho vystaveny drsným povětrnostním podmínkám.
Odtávání není problém pouze v Norsku, ale zejména v oblastech za polárními kruhy. Vědci například nedávno zveřejnili zajímavá data o tom, jak by vypadalo Grónsko, kdyby přišlo o všechen led (čtěte: Vědci přináší zajímavý pohled, jak by vypadalo Grónsko, kdyby roztál všechen led).