Archeologové v Mexiku objevili chrám boha, jehož kněží lidské oběti stahovali z kůže

Chrám boha Xipe Toteca byl objeven v Mexiku
 Věda a Výzkum 
16. ledna 2019 11:58 / Internet
  0   0
Během archeologických prací v Mexiku byl objeven chrám zasvěcený bohu plodnosti Xipe Toteca, který byl často zobrazován jako lidské tělo stažené z kůže. Stejně tak kněží chrámu stahovali z kůže i své lidské oběti určené bohu.

Archeologové v Mexiku objevili první chrám zasvěcený Xipe Totecovi, bohu plodnosti, který byl zobrazován jako z kůže stažené lidské tělo. Podle dostupných informací kněží z chrámu vzdávali bohu poctu tím, že po několik dní nosili na sobě kůže lidských obětí.

Zbytky starobylé svatyně pocházejí zřejmě z období 900 až 1150 našeho letopočtu. Tuto důležitou historickou památku objevili odborníci během vykopávek v státě Puebla, které se nachází ve střední části Mexika. Mezi mnoha artefakty byly na místě objeveny také dvě kamenné lebky a trup zobrazující Xipe Toteca.

„Je to velmi krásný sochařský kousek. Měří zhruba 80 centimetrů a má díru v břiše, do níž se podle dostupných zdrojů vkládal během rituálů zelený kámen. Obě kamenné lebky jsou zhruba 70 centimetrů vysoké a váží 200 kilogramů,“ uvedla v prohlášení šéfka archeologických vykopávek Noemi Castillová.

Xipe Totec byl často spojován s plodností, obnovou, zemědělským cyklem a válkou. Kněží, kteří ho uctívali, mu přinášeli lidské oběti, které následně stáhli z kůže a nosili na sobě. Tohoto boha uctívaly mnohé kultury už před vznikem aztécké říše, za svého ho převzali i Aztékové.

Starověké popisy rituálů naznačují, že oběti byly zabity v boji podobném gladiátorskému nebo šípem na oltáři, na dalším oltáři pak byly staženy z kůže. Podle expertů tomu nasvědčuje i rozvržení nalezeného chrámu. Nedávno byla také objevena téměř tisíc let stará potravina, kterou se ale nikdo neodvážil ochutnat.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Zdrojové kódy byly pohřbeny v Arktidě pro budoucí generace. Bunkr ukrývá více než milion vzorků semen

Dům a zahrada

Stále zelenou aukubu japonskou můžete pěstovat doma i venku

Cestování

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za strašidly do muzea a za zvířátky do ZOO

Zavřít reklamu