Archeologové v Mexiku objevili chrám boha, jehož kněží lidské oběti stahovali z kůže

Chrám boha Xipe Toteca byl objeven v Mexiku
 Věda a Výzkum 
16. ledna 2019 11:58 / Internet
  0   0
Během archeologických prací v Mexiku byl objeven chrám zasvěcený bohu plodnosti Xipe Toteca, který byl často zobrazován jako lidské tělo stažené z kůže. Stejně tak kněží chrámu stahovali z kůže i své lidské oběti určené bohu.

Archeologové v Mexiku objevili první chrám zasvěcený Xipe Totecovi, bohu plodnosti, který byl zobrazován jako z kůže stažené lidské tělo. Podle dostupných informací kněží z chrámu vzdávali bohu poctu tím, že po několik dní nosili na sobě kůže lidských obětí.

Zbytky starobylé svatyně pocházejí zřejmě z období 900 až 1150 našeho letopočtu. Tuto důležitou historickou památku objevili odborníci během vykopávek v státě Puebla, které se nachází ve střední části Mexika. Mezi mnoha artefakty byly na místě objeveny také dvě kamenné lebky a trup zobrazující Xipe Toteca.

„Je to velmi krásný sochařský kousek. Měří zhruba 80 centimetrů a má díru v břiše, do níž se podle dostupných zdrojů vkládal během rituálů zelený kámen. Obě kamenné lebky jsou zhruba 70 centimetrů vysoké a váží 200 kilogramů,“ uvedla v prohlášení šéfka archeologických vykopávek Noemi Castillová.

Xipe Totec byl často spojován s plodností, obnovou, zemědělským cyklem a válkou. Kněží, kteří ho uctívali, mu přinášeli lidské oběti, které následně stáhli z kůže a nosili na sobě. Tohoto boha uctívaly mnohé kultury už před vznikem aztécké říše, za svého ho převzali i Aztékové.

Starověké popisy rituálů naznačují, že oběti byly zabity v boji podobném gladiátorskému nebo šípem na oltáři, na dalším oltáři pak byly staženy z kůže. Podle expertů tomu nasvědčuje i rozvržení nalezeného chrámu. Nedávno byla také objevena téměř tisíc let stará potravina, kterou se ale nikdo neodvážil ochutnat.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Elegantní a hodně rychlý vůz. Čím ještě 508 Peugeot Sport Engineered na ženevském autosalonu zaboduje?

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

Cestování

Kulturní rozdíly stojí za to znát. Co byste nikdy neměli dělat ve Španělsku, abyste nenarazili?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu