Velký objev v boji proti hadímu uštknutí. Lidské životy pomůže zachránit tento malý tvor

 Věda a Výzkum 
25. prosince 2018 14:23 / Karel Kovka
  0
📷
4 fotografie v galerii
Po uštknutí hadem zemře každý rok na světě asi 100 000 lidí Shutterstock
Hady lidé většinou moc nemilují. Hlavním důvodem je jejich jed a vcelku opodstatněná obava z úmrtí po hadím útoku. I když u nás toho od zmije obecné zase až tolik nehrozí, ve světě je tomu jinak.

Odhaduje se, že hadi každý rok na celém světě uštknou asi pět milionů lidí a za oběť jim padne přibližně 100 000 lidí. Dalších zhruba půl milionu v důsledku hadího uštknutí ochrne, nebo jim musí být amputována zasažená končetina. Značná část útoků připadá na Afriku a Asii, ale i v Severní Americe jsou útoky některým z druhů chřestýšů poměrně časté. A tak se vědci snaží najít protilátky, které by měly co možná nejširší účinnost.

Problém je v tom, že jedovatých hadů je na světě velké množství a jejich jed má nejrůznější složky, proti nimž jsou zapotřebí odlišné protilátky. A tak vědci bádají a hledají.

Jejich pozornost zaměřila i na vačici virginskou, tvora, který není vcelku ničím výjimečný. A pozornost se ukázala jako opodstatněná.V její krvi objevili složku, která je imunní vůči velkému množství jedů. Po mnoha pokusech objevili v krvi vačice peptid, který působí jako účinný protijed proti několika typům hadího jedu. Výzkumníci jsou přesvědčeni, že po dalším zkoumání se jim podaří peptid zcela izolovat a ten by mohl posloužit jako základ pro výrobu „univerzálního“ protijedu. O zajímavém světě hadů a strachu z nich jsme psali v tomto článku.

I když není pravděpodobné, že by se podařilo vyrobit opravdu univerzální protijed, bylo by i sérum, které by bylo účinné proti většímu množství druhů hadího jedu, velkým pokrokem. V mnoha případech totiž musí být sérum takzvaně „šité na míru“ a jeho výroba je pak natolik drahá a užití tak úzce vymezené, že se jeho výroba nevyplácí.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město