Velký objev v boji proti hadímu uštknutí. Lidské životy pomůže zachránit tento malý tvor

Po uštknutí hadem zemře každý rok na světě asi 100 000 lidí
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
25. prosince 2018 14:23 / Shutterstock
  0   0
Hady lidé většinou moc nemilují. Hlavním důvodem je jejich jed a vcelku opodstatněná obava z úmrtí po hadím útoku. I když u nás toho od zmije obecné zase až tolik nehrozí, ve světě je tomu jinak.

Odhaduje se, že hadi každý rok na celém světě uštknou asi pět milionů lidí a za oběť jim padne přibližně 100 000 lidí. Dalších zhruba půl milionu v důsledku hadího uštknutí ochrne, nebo jim musí být amputována zasažená končetina. Značná část útoků připadá na Afriku a Asii, ale i v Severní Americe jsou útoky některým z druhů chřestýšů poměrně časté. A tak se vědci snaží najít protilátky, které by měly co možná nejširší účinnost.

Problém je v tom, že jedovatých hadů je na světě velké množství a jejich jed má nejrůznější složky, proti nimž jsou zapotřebí odlišné protilátky. A tak vědci bádají a hledají.

Jejich pozornost zaměřila i na vačici virginskou, tvora, který není vcelku ničím výjimečný. A pozornost se ukázala jako opodstatněná.V její krvi objevili složku, která je imunní vůči velkému množství jedů. Po mnoha pokusech objevili v krvi vačice peptid, který působí jako účinný protijed proti několika typům hadího jedu. Výzkumníci jsou přesvědčeni, že po dalším zkoumání se jim podaří peptid zcela izolovat a ten by mohl posloužit jako základ pro výrobu „univerzálního“ protijedu. O zajímavém světě hadů a strachu z nich jsme psali v tomto článku.

I když není pravděpodobné, že by se podařilo vyrobit opravdu univerzální protijed, bylo by i sérum, které by bylo účinné proti většímu množství druhů hadího jedu, velkým pokrokem. V mnoha případech totiž musí být sérum takzvaně „šité na míru“ a jeho výroba je pak natolik drahá a užití tak úzce vymezené, že se jeho výroba nevyplácí.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Psí plemena, která poměrně dobře snáší teplé počasí

Cestování

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Zavřít reklamu