Seznamte se s jedním ze sedmi přírodních divů světa

Vodopády Iguaçu jsou opravdu impozantní
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
24. prosince 2018 13:40 / Shutterstock
  4   0
Že dokáže příroda vytvořit úžasné věci, se můžeme přesvědčit v mnoha částech světa. A vlastně ani naše republika se nemá za co stydět. Například Pravčická brána se v roce 2009 dostala do užšího kola ankety New7Wonders o sedm přírodních divů světa, když postoupila mezi 71 semifinalistů.

Dnes se ale za jedním ze sedmi přírodních divů světa musíme vypravit až za oceán. Na hranici mezi Argentinou a Brazílií na řece Iguaçu se nachází vůbec největší systém vodopádů na planetě Zemi. Vodopády Iguaçu tvoří neuvěřitelných 275 jednotlivých větších i menších kaskád a vodopádů padajících z výšky až 82 metrů přes hranu dlouhou téměř tři kilometry. V období dešťů tu protéká až 6 500 m3 vody za vteřinu. V sušších částech roku pak klesá průtok na 300 kubíků a počet vodopádů zhruba na 150.

Na světě existuje pochopitelně mnoho vodopádů, které jsou několikanásobně vyšší. Rekordmanem, pyšnícím se titulem nejvyšší vodopád na světě, je venezuelský Andělský vodopád, kde voda padá z výšky téměř jednoho kilometru (979 m). Jméno nezískal podle nadpozemských bytostí, ale podle pilota Jimmy Angela, který byl při průletu kolem v roce 1937 tak ohromen, že nezvládl pilotáž a havaroval. Naštěstí vyvázl bez zranění.

Za nejmalebnější, nebo chcete-li nejhezčí jsou pak označovány Sedmistupňové vodopády v Národním parku Erawan v Thajsku, kde vodní proud protéká množstvím malých kaskád a vodopád díky tomu získává právě onu zmiňovanou malebnost.

Ale vraťme se na pomezí Argentiny a Brazílie. Impozantnost vodopádů Iguaçu ještě podtrhne okamžik, kdy se do mlhy vzniklé z padající vody opře slunce a vykouzlí tak úžasnou duhu širší více než 100 metrů. Osmdesát procent vodopádů leží na argentinské straně, ta brazilská však zase skýtá lepší výhled na úchvatnou přírodní scenérii. Voda ovšem nepřináší jen krásu, ale také smrt. Psali jsme zde.

A víte, který vodopád drží rekord u nás? Je to Pančavský vodopád v Krkonoších, kde voda padá do Labského dolu z výšky 148 metrů.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Co by se mělo stát s našimi digitálními daty po naší smrti? To zatím nikdo neví

Dům a zahrada

Čistí, leští, zbavuje skvrn a odpuzuje prach. Poznejte nepoznané vlastnosti obyčejného glycerinu

Cestování

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s otevřenou náručí a kde vás čekají problémy

Zavřít reklamu