Chcete být zdraví a prodloužit si život? Nasaďte si růžové brýle

 Věda a Výzkum 
27. listopadu 2018 09:42 / Karel Kovka
  0
📷
4 fotografie v galerii
Být optimistou je prospěšné i v těžkých životních situacích Shutterstock
Lékaři již dávno vědí, že špatný psychický stav člověka, například neustálý stres, má velký vliv na celkový zdravotní stav organismu. Naopak pozitivní náhled na svět se příznivě odrazí i na našem zdraví.

Lidé jsou individuality a každý člověk má svůj, veselejší či smutnější pohled na svět. Lidstvo bychom tedy teoreticky mohli rozdělit na optimisty a pesimisty. Starý vtip praví, že zatímco pesimista říká, že „všechno je tak špatně, že už to horší být nemůže“, pak optimista říká, „ale může“. Jindy se zase říká, že optimismus je jenom nedostatek informací. Faktem však je, že někdo se celý život jenom chmuří a mračí a druhý je v prakticky stejných situacích usměvavý a veselý.
 
A imunitní systém se chová podle toho. Je souhrnem mechanismů zajišťujících integritu našeho organismu rozeznáváním a likvidací cizích či vlastních, ale potenciálně škodlivých struktur. Projevuje se obranyschopností organismu. Hlavním úkolem imunitního systému je obrana organismu proti antigenům a patogenům, nebezpečným cizorodým látkám (např. toxinům) či pozměněným buňkám vlastního těla, tedy nádorovým buňkám.

Psychologové uskutečnili v této souvislosti zajímavý experiment. U skupiny studentů sledovali změny v organizmu, zejména v jeho imunitním systému v závislosti na náladě. Zjistili, že jednotlivé buňky se stávají v lidském těle u optimistů mnohem odolnější, než u pesimistů. Při výrazně optimistické náladě byl organismus doslova zaplaven imunitními buňkami, které dokážou reagovat na invazi cizích virů a bakterií. Jestliže u studentů převládla pesimistická nálada, okamžitě se to projevilo na poklesu imunity.
 
Podle závěrů výzkumu by se tak zranění a nemocní měli vyvarovat například manželských hádek či stresu v zaměstnání. Pokud totiž i v těchto situacích hýří pacienti optimismem, léčba probíhá daleko rychleji.
 
A jak vlastně byli studenti testováni? Jedné skupině studentů byly předloženy velmi těžké testy, na jejichž výsledcích naoko závisely jejich další úspěchy ve studiu. Tito studenti často propadali pesimismu, protože cítili, že je test může poškodit. Druhá skupina dostala naopak lehký test se stejným účelem, a tak byli co do výsledků značně optimističtí. Následně byl všem studentům vstříknut pod kůži mrtvý a tedy neškodný virus příušnic a vědci je otestovali na přítomnost imunitních látek.
 
Z porovnání vyplynulo zcela jasně, že studenti s optimistickou vyhlídkou měli v těle daleko vyšší obsah těchto látek, než prvá skupina, která propadla pesimismu. Závěr je jasný. Nasaďte si růžové brýle a buďte optimističtí i v těžkých životních situacích. Budete zdravější a prodloužíte si život. Jak jinak si prodloužit život? Dozvíte se v tomto článku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda