Pokusy vyhánět čerta ďáblem většinou končí katastrofou. Stejně jako tento

 Země a Příroda 
23. listopadu 2018 07:07 / Karel Kovka
  0
📷
3 fotografie v galerii
Australané chtěli ochránit úrodu cukrové třtiny, a tak dovezli žáby z Jižní Ameriky Shutterstock
Člověk už mnohokrát, ať již z hlouposti nebo na základě špatných předpokladů, přivezl různé živočichy z míst jejich původního výskytu do nového domova. A většinou tak způsobil více škody než užitku.

Historie zná mnoho příkladů, kdy člověk dovezl do nové domoviny nepůvodní druhy živočichů. Vzpomenout můžeme třeba králíky v Austrálii, nebo v poslední době krajty tmavé do národního parku Everglades. Dovezení živočichové pak většinou způsobili obrovské škody na původní fauně a flóře.

A právě již zmíněná Austrálie si mimo králíků zadělala před více než osmdesáti lety na další problém, který neumí řešit. V Austrálii totiž žije brouk, vědeckým názvem Dermolepida albohirtum, který je velkým škůdcem cukrové třtiny. Dospělí jedinci požírají listy třtiny, ale největší škodu způsobují jeho larvy, které požírají kořeny. Že to výnosům příliš neprospívá, je vcelku jasné. A tak v roce 1935 moudré hlavy rozhodly, dovézt do Austrálie žábu, ropuchu obrovskou, která měla zmíněného brouka likvidovat.

Ropucha obrovská, jejíž původní výskyt sahá od jižní části Texasu a dále na jih až po centrální Amazonii a jihovýchodní Peru, patř k největším druhům žab, jak už sám název napovídá. Samice jsou obecně větší než samci a mívají průměrnou velikost 10 až 15 cm, mohou však dorůst i mnohem více. Největší známý exemplář vážil 2,65 kilogramů a měřil 38 centimetrů. S nataženýma nohama pak 54 centimetrů!

Ropuchy byly do Austrálie přivezeny v červnu 1935. V zajetí se množily bez problémů a v srpnu 1935 jich bylo asi 3000 vypuštěno ve státě Queensland. A úspěšně se množily i ve volné přírodě a rozšiřovaly své teritorium. Dnes se jejich počet odhaduje na více než 200 miliónů a šíří se do dalších států rychlostí asi 40 kilometrů za rok.

Dopad na australský ekosystém je, jak se dá očekávat, tragický. Přírodovědci zaznamenali strmý pokles populace kunovce, malého vačnatce, který obýval právě Nový Jižní Wales, Queensland a Victorii. Současně se dramaticky snižují i stavy australských varanů a hadů. A negativní dopad to má i na predátory, které žáby loví. Ropuchy totiž vylučují bufotenin a další toxiny a predátoři se tak otráví. A brouk škodí cukrové třtině vesele dál. O nevítaném novém obyvateli Everglades jsme psali v tomto článku.  

Od roku 2005 se v Austrálii pokoušejí snížit stavy ropuch za pomocí ultrafialového světla, které přitahuje můry, ty pak ropuchy, které jsou následně usmrcovány. Výsledky ovšem zatím nejsou nijak oslňující. Pokoušet se bez rozmyslu vyhnat čerta ďáblem se prostě nevyplácí.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda