Loď legendárního piráta objevena. Co se ale stalo s tajemným pokladem?

Piráti a hlavně jejich lodě probouzely chlapeckou fantazii
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Objevy 
22. listopadu 2018 17:14 / Shutterstock
  0   0
Pověsti, legendy a mýty o pokladech pirátů zakopaných kdesi na pustých ostrovech vzrušují hledače pokladů už staletí. A opravdu se občas nějaký poklad podaří objevit.

Nějakou tu knihu o pirátech četl v mládí každý pořádný kluk. Knihy dýchaly dobrodružstvím, mořskými dálkami a pohádkovými poklady. Vzpomeňme jenom třeba na povídku Zlatý brouk nebo také Zlatý skarabeus od Edgara Allana Poea, kdy jakýsi William Legrand, který obýval Sullivanův ostrov nedaleko Charlestonu v Jižní Karolíně, našel pohádkový poklad  kapitána Kidda. 

William „Kapitán“ Kidd byl skotský pirát známý zejména díky procesu, při kterém byl odsouzen k trestu smrti za pirátství. Historikové se dodnes nemohou dohodnout, zda jeho poprava v květnu roku 1701 byla po právu, nebo nikoli. Někteří moderní historici totiž považují jeho pirátskou reputaci za nespravedlivě přiřčenou, protože existují důkazy, že byl pouze privatýrem.

Privatýrství nebo také korzárství bylo sice obdobné klasickému pirátství, ale kapitánům tuto činnost, tedy zajmout občany cizího státu a zabavit jejich zboží, povolovaly vlády nebo panovníci. Země, která takový glejt vydala, pak tuto činnost nepovažovala za pirátství.

Do problémů se Kidd dostal poté, co ve snaze splatit své dluhy vyraboval loď arménských kupců s bohatým nákladem látek, ale i zlata a stříbra. Tímto činem se prý stal pirátem a ochrana britského panovníka se na něj přestala vztahovat. Poté, co připlul do Bostonu, byl zatčen a dopraven do Anglie, kde byl souzen a následně i odsouzen k trestu smrti oběšením.

A někdy v té době vznikla i legenda o tajemném pokladu kapitána Kidda, který má být ukryt na některém z ostrovů u amerických břehů. Dokonce v devatenáctém století byl nějaký poklad Gardinerově ostrově u východního konce Long Islandu skutečně nalezen. A nebyl nikterak malý. Jeho hodnota dosahovala 14 tisíc liber, což byla v té době opravdu závratná částka.

Po tajemném pokladu pátraly stovky hledačů pokladů dlouhá léta. A nyní našli archeologové z Indiana University pátrající z pověření vlády Dominikánské republiky vrak, o kterém podle děl a kotev předpokládají, že se jedná o Kiddovu loď Quedagh Merchant. Vrak lodi byl nalezen v pobřežních vodách ostrova Catalina, ležícím na jižním pobřeží Dominikánské republiky, pouhé tři metry pod hladinou. O senzačním objevu norských archeologů se dočtete v tomto článku

Tajemný a legendární poklad však k lítosti objevitelů ve vraku nalezen nebyl.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Bezdrátové nabíjení není žádná novinka. Jde o technologii starou 130 let

Dům a zahrada

Jak uložit neskladné sportovní potřeby tak, aby nepřekážely a nezatuchly

Cestování

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké vyřizování se připravit?

Zavřít reklamu