Zimní sporty a jejich budoucnost. Zpráva, která se nečte dobře

 Země a Příroda 
19. listopadu 2018 14:42 / Karel Kovka
  0
📷
5 fotografií v galerii
Smráká se nad tímto oblíbeným sportem? Shutterstock
Zima se kvapem blíží a mnozí už chystají lyže, snowboardy a další vybavení a netrpělivě vyhlížejí sněhovou nadílku. Nejenom klimatologové však upozorňují, že budoucnost zimních sportů není příliš růžová.

Ke chmurným předpovědím se přidala i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, která upozorňuje, že vzhledem k neustálému oteplování Evropy, hrozí řadě evropských zimních středisek zánik.

Zimním sportům se v Evropě ročně věnuje podle kvalifikovaných odhadů téměř 100 milionů lidí. A těm všem hrozí, že v nikterak daleké budoucnosti se budou moci svému oblíbenému sportu věnovat jen na monitorech svých počítačů, při hraní her.

Níže položeným zimním střediskům zřejmě hrozí úplný zánik a ty, co jsou trochu výše, čekají vážné problémy. V Alpách je totiž stále tepleji. Na horských loukách můžeme najít rozkvetlé rostliny ještě v polovině prosince. Podle počítačových modelů se Alpy oteplují až třikrát rychleji než zbytek kontinentu.

Už dnes můžeme pozorovat, že třeba Itálie, ale nejenom ta, se bez intenzivního zasněžování prakticky neobejde. To je však čím dál dražší a vody pro tyto účely také není nekonečné množství. Navíc při vyšších teplotách lze zasněžovat pouze za použití moderních, a tedy dražších sněhových děl. Udržení sněhu v Alpách se tak stává jednou z částí globálního problému jménem oteplování. Neoteplují se pouze Alpy. Oteplují se i arktické oblasti. Psali jsme v tomto článku.

Oteplování je tak rychlé, že mnozí experti varují, že většina alpských ledovců do sto let zmizí úplně. Proces jejich tání je prý ještě rychlejší, než před pár lety vědci předpokládali.

Například ve Švýcarsku se od poloviny 19. století plocha ledovců snížila z 1 735 kilometrů čtverečních na 890 kilometrů. V roce 1973 bylo v zemi v srdci alpských štítů registrováno 2 150 ledovců, do dnešních dnů jich roztálo 750!

Ani Rakousko na tom není lépe. Ledovec Pasterze na Großglockneru ztratil za jeden rok dva metry tloušťky. V Německu leží pět alpských ledovců a čtyři z nich do roku 2050 pravděpodobně úplně zmizí, uvedl Wilfried Hagg z mnichovské univerzity. Poslední roky zimní sněžení prostě nestačí na to, aby dokázalo kompenzovat letní tání.

Zdá se tedy, že pro budoucí generace nejsou, co do zimních sportů, prognózy příliš růžové. Nicméně stále jsou to jen dlouhodobé předpovědi. Tak musíme doufat, že nás příroda překvapí a černé scénáře se tak úplně nenaplní.  

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda