3D tiskárna umí vyrobit speciální houbičku, která by měla pomáhat lidem podstupujícím chemoterapii

 Věda a Výzkum 
31. května 2019 15:11 / Terezie Zamlynová
  0
📷
2 fotografie v galerii
Zhoubný nádor nemusí nutně znamenat konec. Vědci i lékaři stále hledají cesty, jak vyhrát. Depositphotos
3D technologie zřejmě budou brzy nápomocny i onkologicky nemocným pacientům. Američtí vědci totiž vyvinuli malé zařízení tisknoucí se na 3D tiskárně a fungující jako malá sací houbička. Lékaři ji umístí do cév, které vedou od zhoubného nádoru do těla pacienta, kde vysaje přebytečné množství léku podávaného při chemoterapii.

Lékaři spolu s vědci intenzivně pracují na nových léčebných postupech, které by byly účinné proti rozmanitým zhoubným nádorům. I přesto mnoho pacientů při léčbě rakoviny stále musí podstupovat klasickou chemoterapii se všemi jejímu vedlejšími a často dost nepříjemnými účinky (zvracení, oslabení imunitního systému či ztráta vlasů).

Důvod těchto důsledků spočívá v tom, že léky, kterými je chemoterapie prováděna, musejí být tak toxické, aby zabíjely buňky nádoru. Bohužel, vedle buněk nádoru zabíjejí i buňky okolních zdravých tkání. Týká se to i pacientů, co dostávají při chemoterapii lék katetrem přímo do nádoru. Většinou víc než 50 procent toho léčivého a zároveň devastujícího prostředku unikne do okolí nádoru.

Zázračná houbička?

Americkým vědcům se nyní podařilo vyvinout šikovné malé zařízení, které funguje jako malá sací houbička. Uvedenou houbičku je možné vytisknout v přesných rozměrech na 3D tiskárně z polymeru, který absorbuje lék pro chemoterapii. Poté lékaři houbičku umístí do cév, které vedou od nádoru do těla pacienta, a tam vysaje přebytečné množství léku.

Zatím byly provedeny první experimenty na prasatech, ale vědci oznámili, že tyto pokusy přinesly velmi slibné výsledky.

Ani České republice se strašák rakoviny nevyhýbá

Nádorová onemocnění jsou i v České republice za nemocemi srdce a cév nejčastější příčinou úmrtí. Nejvíce lidí postihne kožní nádor, následuje rakovina tlustého střeva. U mužů je nejčastějším problémem prostata a u žen rakovina prsu.

Zatímco výskyt rakoviny prsu u žen roste, u třetí nejčastější rakoviny – plic a průdušek v poledních letech naštěstí klesá.

Každopádně si diagnózu nádorového onemocnění ročně vyslechne sto tisíc Čechů, třicet tisíc na ni zemře. Podle posledních statistik s ní u nás celkem bojuje zhruba půl milionu lidí.

Dobré i negativní zprávy

Dobrou zprávou je, že šance na přežití je čím dál vyšší. Zásadní vliv na to má pokrok v léčbě a výzkumu a nepochybně i prevence.

Nepříliš pozitivní vize v této oblasti však připouští Světová zdravotnická organizace (WHO). Do 15 let předpovídá prudký růst případů rakoviny. Podle jejích odhadů v příštích letech stoupne celosvětově počet nemocných ročně o 70 procent, tedy až na 24 milionů.  Čtěte také: Španělský vědec chce spojit prase a člověka jakožto zdroj nových orgánů.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky