Neuvěřitelně chytří hlodavci. Tohle by vás opravdu nenapadlo

Kalifornský sysel skalní se před chřestýši dokáže opravdu důmyslně chránit
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
18. listopadu 2018 14:29 / Shutterstock
  0   0
Že jsou hlodavci oblíbenou pochoutkou hadů, není vcelku nic překvapivého. Překvapivé však je, jak chytře se někteří dovedou před svými úhlavními nepřáteli chránit.

Sysel skalní. Anglické označení tohoto zvířátka "ground squirrel", tedy zemní veverka, je poměrně výstižné. Hnědě zbarvený hlodavec se veverce v mnohém podobá. Nejvíce asi huňatým ocasem, který zabírá více než polovinu z délky jeho těla. Na rozdíl od veverek neobývá sysel koruny stromů, ale drží se hezky při zemi. Vyhrabává si důkladné zemní nory, ve kterých přespává zimu a na jaře v nich přivádí na svět mláďata.

A protože žije na zemi a hnízdí v zemních norách, je oblíbenou potravou chřestýšů. Dospělý sysel se sice hadovi dokáže docela úspěšně bránit a dokonce dokáže chřestýší uštknutí i přežít. To ovšem neplatí pro jeho mláďata. A tak si samice „vymyslely“ pro ochranu mláďat před hady až neuvěřitelně chytrou a účinnou metodu.

Vyhledají svlečenou kůži chřestýšů, sežvýkají ji a poté olížou sebe a svá mláďata. Tím na sebe nanesou chřestýší pach a přestanou být pro hady zajímaví. Ti totiž necítí vítanou kořist, ale spíše nevítanou konkurenci. O tom, jakou pachovou ochranu používají pro ochranu mláďat ptáci, jsme psali zde.

A že trik skutečně funguje, prokázali i vědci z Kaliforské univerzity. Chřestýšům předložili buničinu napuštěnou pachem získaným ze svlečené kůže a napuštěnou syslím pachem. A skutečně. Hadi o buničinu se svým pachem přestali jevit zájem.

A podobně se chovají i jiní hlodavci, kteří vyhledávají místa, kudy se obávaný predátor proplazil a potom se v této hadí stopě vyválejí tak, aby do srsti dostali co nejvíce hadího pachu. Příroda a její obyvatelé nás zkrátka stále nepřestávají svým, chtělo by se říci až „promyšleným“ chováním, překvapovat.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Bezdrátové nabíjení není žádná novinka. Jde o technologii starou 130 let

Dům a zahrada

Jak uložit neskladné sportovní potřeby tak, aby nepřekážely a nezatuchly

Cestování

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké vyřizování se připravit?

Zavřít reklamu