Nečekaná prognóza světoznámého vědce. Konec světa se blíží

 Objevy 
20. listopadu 2018 12:22 / Karel Kovka
  0
📷
4 fotografie v galerii
O konci světa panují různé představy Shutterstock
Poselství a předpovědí o konci světa je celá řada. Ač některá data jsou už minulostí, svět je tu stále. Zajímavé je, že ve společnosti nejrůznějších věštců, vizionářů a náboženských fanatiků se ocitla i jedna největších osobností světové vědy.

Anglický fyzik, matematik, astronom, alchymista a teolog, sir Isaac Newton bývá považován za jednu z nejvlivnějších osob v dějinách lidstva. Jeho publikace Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica, vydaná v roce 1687, položila základy klasické mechaniky a je řazena mezi nejdůležitější knihy v historii vědy. Někteří autoři ho dokonce považují za zakladatele exaktní vědy jako zcela nového pohledu na reálný svět, umožňujícího rozvoj moderní matematiky a vědy.

Poněkud překvapivý je tedy jeho rukopis, který v rámci výstavy zpřístupnila Hebrejská univerzita v Jeruzalémě. Dopis z roku 1704 totiž obsahuje výpočet konce světa založený na stati z knihy Danielovy. Co vedlo veskrze pragmatického vědce k tomu, aby se pustil do oblasti spíše okultní, zatím nikdo nedokázal vysvětlit.

Každopádně, jako vodítko Newtonovi posloužil fragment Bible z Danielovy knihy: „…že po uložení času, a uložených časech, i půl času, a když docela rozptýlí násilí lidu svatého, dokonají se všecky tyto věci.“  Z věty pro většinu z nás vcelku nesrozumitelné však Newton dospěl k závěru, že „prorocký“ rok trvá 360 let. Zmíněný citát z bible tak podle něj uvádí tři a půl prorockého roku, což prostým výpočtem činí 1 260 let. 

Z důvodů, který rovněž není zcela zřejmý, pak jako počátek, kdy začne tento čas zániku světa běžet, určil rok 800 našeho letopočtu, kdy Karel Veliký obnovil Svatou říši římskou. Následným prostým výpočtem tedy vypočítal, že konec světa nastane roku 2060! Víte vůbec kde se vzala v matematice nula? Více se dočtete v tomto článku.

Stanovení zániku světa je vcelku oblíbenou činností a dat se již objevilo nepočítaně. Některá osudová data již uplynula. Další, včetně toho Newtonova nás čekají. Nejrůznější náboženské sekty, zejména v Americe, předpovídaly konec světa již v roce 2007. Když to „neklaplo“, tak operativně datum posunuly na rok 2008. Nevyšla ani stará mayská legenda, kdy měl konec světa nastat v roce 2012.

Další data však máme zatím před sebou. V roce 2036 by měl svět zaniknout po katastrofální srážce s meteoritem. Již zmíněný Newtonův výpočet udává zánik do roku 2060. A známý Nostradamus svá proroctví uvádí až do roku 3 797. Podle toho se zdá, že konec světa by dříve nastat neměl.

Tak uvidíme. Rok 2036, ale vlastně ani 2060 není zase až tak vzdálená budoucnost. A přežije-li svět rok 2036, pak se už naši vnuci budou moci přesvědčit, jak předpověď geniálního vědce dopadne.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Poznejte tiché kopačky včas. Několik varovných signálů, že váš partner vztah opouští

Dům a zahrada

Hledáte chutné způsoby konzervace hub? Ochutnejte hříbky ve vlastní šťávě, v sádle nebo zkuste houbové...