Vědci objevili zbytky opevnění z největší bitvy v Čechách

K historickému nálezu pomohl vědcům magnetometr
 Objevy 
15. února 2018 16:01 / Wikipedia
  29   14
Českým vědcům se podařil významný objev za pomoci moderních technologií. Objevili totiž pomocí speciálního magnetometru pozůstatky historického opevnění, které sloužilo jako obrana v bitvě u Chlumu.

Unikátní pozůstatky z největší bitvy, která se odehrála na českém území v roce 1866, sloužily jako opevnění pěchoty. Archeologové z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové o přítomnosti rozsáhlého systému obrany věděli a také znali jeho přibližnou polohu. K samotnému odhalení pak použili přístroj zvaný magnetometr.

Magnetometr je elektronický přístroj určený k měření velikosti a směru magnetické indukce nebo magnetizace. Používá se například během geofyzikálního průzkumu, přičemž bývá často umístěn v letadle, nebo je tažen za ním. Speciálním trojosým magnetometrem jsou také vybaveny vesmírné satelity, které měří magnetosféru kolem Země.

Podle odborníků se anomálie projevila v podobě dvojice téměř rovnoběžných linií, jejichž tvar odpovídal známým údajům. Pro vědce je také důležité, že nyní mohou tuto metodu použít pro podobné objevy. Měření bylo součástí projektu výzkumu s názvem Archeologický nedestruktivní průzkum na bojišti prusko-rakouské války roku 1866 u Hradce Králové.

Bitva u Chlumu se uskutečnila dne 3. července 1866 severozápadně od opevnění Hradce Králové v rozsáhlé lokalitě mezi řekou Labe a vesnicemi Hořiněves, Benátky, Sadová, Mokrovousy a Dolní Přím. Jednalo se o největší bitvu, která se odehrála na našem území.

Vojsko pruského krále Viléma I. drtivě porazilo rakousko-saskou armádu, které velel polní zbrojmistr Ludvík von Benedek. Strašlivá bitva byla také rozhodující v takzvané prusko-ruské válce, během které postupně Rakousko ztratilo vliv v Německu i na severu Itálie.

Pozůstatky středověkých konfliktů na našem území nejsou žádnou výjimkou. Počátkem tohoto roku například archeologové vykopali pozůstatky vojenského tábora římských legionářů, kteří bojovali s germánskými kmeny (Čtěte: V Brně se našly zbytky vojenského tábora římských legionářů).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nejnovější průzkum ukázal, který stát má v současnosti nejsilnější armádu světa. A jak dopadla ČR?

Dům a zahrada

Přivezli jste si od moře mušle? Nápady, jak je využít, aby vám dělaly radost po celý rok

Cestování

Nejkrásnější pláže Apeninského poloostrova, nad jejichž krásou se vám bude tajit dech

Zavřít reklamu