Fascinující fotografie z miliardy kilometrů vzdáleného objektu

 Vesmír 
09. dubna 2018 09:45 / Karel Kovka
  0
📷
2 fotografie v galerii
Sonda New Horizons vyfotografovala Pluto a pokračuje dále do hlubin vesmíru Shutterstock
Vesmírnou sondu New Horizons (Nové obzory) vypustila NASA 19. ledna 2006. Byla určena k průzkumu trpasličí planety Pluto a jejích měsíců. K Plutu dorazila v červenci roku 2015.

Od té doby pokračuje rychlostí přibližně milion kilometrů za den dále do vesmíru. V současnosti prolétá Kuiperovým pásem, odkud na přelomu roku poslala snímky dvou objektů. Vznikly tak fotografie z dosud nejvzdálenějšího bodu ve vesmíru, jaké se kdy lidstvu podařilo pořídit. 

Fotografie vznikly ve vzdálenosti 6,12 miliardy kilometrů od Země a New Horizons tak překonala sondu Voyager 1, která dosud držela rekord fotografií známou jako Pale Blue Dot (Bleděmodrá tečka), kterou Voyager 1 nasnímal v roce 1990 a která zobrazuje naši planetu jako miniaturní tečku viděnou z vesmíru ze vzdálenosti 6,06 miliardy kilometrů.

Na své cestě k Plutu urazila sonda přibližně 5 miliard kilometrů a pořídila velké množství vědeckých dat a fotografií, které byly odvysílány na síť pozemních přijímacích stanic systému DSN (Deep Space Network) k dalšímu zpracování. Pořídila tak jedinečné materiály o jednom z posledních neprobádaných světů sluneční soustavy. O objevení nových planet, na kterých je pravděpodobný život, jsme psali v tomto našem článku.

Jejím dalším cílem je podle NASA vesmírné těleso dosud označované pouze číslem 2014 MU 69. Na základě vypsané soutěže, do které se mohl zapojit kdokoli, vybrala NASA pro toto záhadné ledové těleso název „Ultima Thule“. Název pochází ze středověké literatury a označuje vzdálený, neznámý svět. Těleso Ultima Thule tak bude nejvzdálenějším vesmírným objektem, ke kterému se lidstvo dosud dostalo. Kolem tohoto objektu by měla sonda proletět 1. ledna roku 2019 a následně by na Zemi měly doputovat fotografie ze vzdálenosti přibližně sedmi miliard kilometrů.

Momentálně je sonda New Horizons ve stavu takzvané elektronické hibernace a řídící středisko ji "probudí" až v červnu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město