Vědci ukázali na nechtěného producenta skleníkových plynů. Čím menší, tím více škodí

Skleníkové plyny do ovzduší unikají i z nejčastěji používaného plastu
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
28. srpna 2018 12:14 / Depositphotos
  15   6
Dávno víme, že produkce jakýchkoli skleníkových plynů je špatná investice do budoucnosti a snažíme se co nejvíce omezit vznik látek jako oxid uhličitý, metan, freony, fluorované uhlovodíky nebo halony.

Vědci nyní s překvapením zjistili, že skleníkové plyny do ovzduší unikají i z nejčastěji používaného plastu, který máme takřka každý den v ruce. Znáte jej nejspíš pod zkratkou LDPE, která se do češtiny překládá jako nízkohustotní polyethylen. Vyrábí se z něj nejpoužívanější fólie, v níž bývají zabalené potraviny, předměty osobní hygieny, stahuje se jí zboží na paletách, seno na poli, využívají ji stavaři pro hydroizolaci a dostanete ji v obchodě ve formě sáčku nebo reklamní tašky.

Zjednodušeně řečeno, je to jakýkoli obalový plast, který nešustí. Zároveň je to plast, kterého ročně vyrobíme nejvíc a nejvíce ho také vyhodíme. A když výrobek z LDPE vyhodíme, začne se na slunečním světle pomocí fotodegradace rozkládat a uvolňuje se z něj do atmosféry metan a ethen.

A to bez ohledu na to, jestli se nachází na souši, nebo v oceánu. Nastartovaný proces rozkladu navíc pokračuje i ve chvílích, kdy na něj sluneční záře už nedopadá. Vědci zcela náhodou přišli na řešení jednoho z největších problémů současnosti. Čtěte více.

Vědci z University of Hawaii navíc podrobili zkoumání kusy plastů různé velikosti a zjistili, že čím jsou menší, tím rychleji se skleníkové plyny uvolňují. Evropská komise už představila návrh nové legislativy, která má omezit jednorázové plasty. O návrhu budou rozhodovat vlády členských zemi a Evropský parlament do konce tohoto roku.

Zákaz se bude vztahovat na plastové vatové tyčinky, příbory, talíře, brčka, míchátka a tyčky k balónkům, které budou muset být vyrobeny z jiných materiálů. Pro Česko může nová směrnice kromě jiného znamenat zavedení záloh na PPT lahve. 

Erik Toman | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Izraelská technologie má být schopná na Měsíci vyrábět kyslík

Dům a zahrada

Jak rekultivovat zahradu po přívalových deštích a záplavách

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Zavřít reklamu