Obrovské podzemní město skrývá překvapivé bohatství

K prohlídce celého sklepa každý návštěvník potřebuje vlastní kolo
 Země a Příroda 
04. prosince 2017 16:14 / Pixabay
  0   0
V Mileştii Mici jsou uloženy více než dva miliony lahví vína. Byly zapsány do Guinnessovy knihy světových rekordů jako největší světová vinařská sbírka.

Podzemní město tvořené kilometry tunelů naplněných vínem se skrývá pod povrchem země v osamělé části Evropy. Každá "ulice" nese název určitého hroznu jako Pinot nebo Cabernet Sauvignon. K hodinové prohlídce s průvodcem potřebuje každý návštěvník vlastní vozidlo, v bludišti chodeb platí normální dopravní předpisy. Prohlídková trasa vede kolem přirozené vodní kaskády, nejvíce ceněných ročníků až do degustační místnosti, která se nachází asi 200 metrů pod zemí.

Stálá teplota v podzemním prostoru, který se rozprostírá na ploše zhruba 150 kilometrů, a konstantní vlhkost tvoří ideální podmínky pro stárnutí vína k dokonalosti. Přibližně polovina prostoru skrývá téměř dva miliony lahví, které jsou v Guinnessově knize světových rekordů zapsány jako největší sbírka vín na světě podle počtu lahví.

Moldávie, zasazená mezi Rumunskem a Ukrajinou, má bohatou tradici v oblasti vinařství. Nízké kopce, tekoucí řeky a mírné klimatické podmínky vytvořené černomořskou kotlinou nabízejí ideální podmínky pro pěstování hroznů a soupeří tak s dalšími proslavenými vinicemi na celém kontinentu. V dobách existence Sovětského svazu země produkovala nejvíce vína ze všech republik - každá druhá láhev vína konzumovaného v SSSR pocházela z Moldávie.

„Moldavské víno si stále hledá své místo na světových trzích a mnoho lidí o něm neví. Ti, kteří ho vyzkoušeli, však oceňují jeho kvalitu," říká Viorel Bezede, správce v Mileştii Mici.

Tereza Marková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jak vyměnit chladicí kapalinu, aby se vaše auto nepřehřívalo

Dům a zahrada

Jak správně usušit vlastní květiny na domácí květinový čaj

Cestování

Opravdový poklad mezi ostrovy. Na návštěvu bez povolení ale zapomeňte

Zavřít reklamu