Jak by vypadalo Grónsko, kdyby roztál všechen led? Vědci přináší zajímavý pohled

Grónsko ukrývá pod ledem opravdu zajímavou a členitou pevninu
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
18. prosince 2017 10:44 / UC Irvine
  8   1
Díky teplým proudům odtává z největšího ostrova světa mnohem více ledu, než se odborníci domnívali. Vědci vytvořili zajímavou mapu grónského podloží, které se ukrývá pod ledem.

Oteplování oceánu a mořské proudy, které omývají ledovce největšího ostrova světa, způsobují nadměrné tání grónských ledovců. Vědci vypracovali nové mapy zdejšího podloží, které to dokazují.

Nový pohled na pevninu ukrývající se pod silnou ledovou vrstvou představili vědci na setkání Sdružení amerických geofyziků v New Orleans. Podle nový výzkumů Grónsko ztrácí až 260 miliard tun ledu ročně.

Mapa grónského podloží je v měřítku 1: 3500000 a vznikla z dat třiceti různých výzkumných subjektů. Přináší opravdu zajímavý pohled na pevninu, kterou dosud nikdo nespatřil. Na pevnině se nachází velká centrální vodní plocha, kterou lemuje výrazné pohoří.

Grónsko je pokryto celkovou plochou ledu 1 799 000 kilometrů čtverečních o objemu 2 850 000 krychlových kilometrů. Pokud by všechen tento led roztál, hladina světových oceánů by stoupla o 7,42 metru.

Vrchních 200 metrů vody kolem Grónska pochází z Arktidy, která je velmi studená. Pod touto hranicí se však nachází proudy, které jsou teplejší nejméně o 4 stupně, a právě tyto proudy zasahují ledovce na pobřeží. Díky tomu ledovec taje mnohem rychleji, než se vědci domnívali.

Mapa je souborem údajů, které pocházejí z vesmírných satelitů, vzdušného a pozemního radarového mapování, mapování mořského dna a od nejrůznějších výzkumných plavidel. Cílem projektu je lépe porozumět chování ledovců a jejich nadměrnému tání. O problémech s tajícími ledovci si můžete přečíst v tomto článku.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu