Špatná zpráva pro zahrádkáře. Oblíbené keře jsou v ohrožení

 Země a Příroda 
06. května 2018 11:13 / Jitka Jahodová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Tato housenka z Asie dokáže váš buxus zlikvidovat za pár dní Shutterstock
Keře buxusů po celé republice požírají zelenočerné housenky zavíječe zimostrázového. Nejvíc jich je v některých částech Prahy a Chrudimi, na Přerovsku, Olomoucku nebo na jižní Moravě.

Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) je drobný motýl z čeledi travaříkovitých a buxus na vaší zahrádce zlikviduje během pár dní. V krátké době dokážou jeho housenky sežrat i desítky let vzrostlé keře.

Tento problém byl poprvé zaznamenán asi před dvěma lety. Zavíječ zimostrázový k nám byl pravděpodobně zavlečen s rostlinami, které byly dovezeny ze zemí jako Čína, Indie nebo Thajsko. U nás se už v minulém roce objevily lokality, kde byly keře buxusu těmito zelenýmí housenkami totálně zničeny během několika dnů. Zahrádkáři jsou zoufalí a největší starosti nyní mají zahradníci, kteří opečovávají velké plochy pomalu rostoucího buxusu, například v zámeckých parcích, kde buxus patřil mezi oblíbené okrasné keře. 

Zavíječ patří mezi dobré letce. Dospělý jedinec má obvykle bílá křídla (o rozpětí 40–45 mm) s hnědým lemem, ale existují i jedinci zcela hnědí. Samičky žijí přibližně osm dní a vajíčka kladnou na listy zimostrázu, (buxusu)  známého u nás i pod názvem krušpánek.

Spíše než drobného motýlka máte šanci najít jeho larvy. Jsou zelenožluté s černými pruhy a bílými puntíky s nápadně lesklou černou hlavou. Housenky zavíječe zimostrázového jsou dlouhé až 5 cm a okusují nejen listy, ale i zelenou kůru. V našich podmínkách má motýl 2–3 generace. Housenky z poslední snůšky přezimují mezi listy. O dalším problému na našich zahradách jsme psali v jiném článku.

Pokud budeme hledat prevenci proti této housence, moc jí nenajdeme. Vyplatí se například brzy na jaře vypodložit buxusy igelitem a tlakovou pistolí keře ostříkat. Vše, co spadne, pak spálit. Další prevence prakticky neexistuje. Jeden týden máte buxus krásně zelený a za týden, když přijedete na chatu či chalupu, je úplně zničený. Pokud tedy nechcete o svůj buxus přijít, pravidelně ho prohlížejte, a to od března do října. Čím dříve škůdce objevíte, tím lépe keř ochráníte. Při menším napadení můžete housenky sbírat ručně.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda