Špatná zpráva pro zahrádkáře. Oblíbené keře jsou v ohrožení
Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) je drobný motýl z čeledi travaříkovitých a buxus na vaší zahrádce zlikviduje během pár dní. V krátké době dokážou jeho housenky sežrat i desítky let vzrostlé keře.
Tento problém byl poprvé zaznamenán asi před dvěma lety. Zavíječ zimostrázový k nám byl pravděpodobně zavlečen s rostlinami, které byly dovezeny ze zemí jako Čína, Indie nebo Thajsko. U nás se už v minulém roce objevily lokality, kde byly keře buxusu těmito zelenýmí housenkami totálně zničeny během několika dnů. Zahrádkáři jsou zoufalí a největší starosti nyní mají zahradníci, kteří opečovávají velké plochy pomalu rostoucího buxusu, například v zámeckých parcích, kde buxus patřil mezi oblíbené okrasné keře.
Zavíječ patří mezi dobré letce. Dospělý jedinec má obvykle bílá křídla (o rozpětí 40–45 mm) s hnědým lemem, ale existují i jedinci zcela hnědí. Samičky žijí přibližně osm dní a vajíčka kladnou na listy zimostrázu, (buxusu) známého u nás i pod názvem krušpánek.
Spíše než drobného motýlka máte šanci najít jeho larvy. Jsou zelenožluté s černými pruhy a bílými puntíky s nápadně lesklou černou hlavou. Housenky zavíječe zimostrázového jsou dlouhé až 5 cm a okusují nejen listy, ale i zelenou kůru. V našich podmínkách má motýl 2–3 generace. Housenky z poslední snůšky přezimují mezi listy. O dalším problému na našich zahradách jsme psali v jiném článku.
Pokud budeme hledat prevenci proti této housence, moc jí nenajdeme. Vyplatí se například brzy na jaře vypodložit buxusy igelitem a tlakovou pistolí keře ostříkat. Vše, co spadne, pak spálit. Další prevence prakticky neexistuje. Jeden týden máte buxus krásně zelený a za týden, když přijedete na chatu či chalupu, je úplně zničený. Pokud tedy nechcete o svůj buxus přijít, pravidelně ho prohlížejte, a to od března do října. Čím dříve škůdce objevíte, tím lépe keř ochráníte. Při menším napadení můžete housenky sbírat ručně.