Na Twitteru lidé léta sledovali pohyb legendárního bílého žraloka. Signál byl ztracen, co se stalo?

 Země a Příroda 
03. ledna 2018 13:05 / Lukáš Bauer
  2   0
📷
2 fotografie v galerii
Velký bílý žralok byl vědci sledován od roku 2012 pomocí radaru Shutterstock
Pravděpodobně nejznámější velký bílý žralok na světě, který dostal jméno Mary Lee se po pěti letech odmlčel. V roce 2012 ho vědci vybavili vysílačem pomocí, kterého sledovali jeho pohyb.

Výzkumná organizace Ocearch v roce 2012 odchytila samičku velkého bílého žraloka, která dostala jméno Mary Lee. Organizace ji založila také twitterový účet, na kterém sledovalo její mořské dobrodružství více než 130 tisíc sledujících. V červnu minulého roku byl k zármutku všech její signál ztracen.

Radarový vysílač už nevysílá žádný ping, uvedla organizace. Mnoho twitterových fanoušků Mary Lee se ptalo, co se se žralokem stalo, a jestli je příčinou ztráty signálu jeho úmrtí. Odborníci ale tvrdí, že ztráta signálu nemusí znamenat definitivní konec Mary Lee.

Chris Fischer z organizace Ocearch uvedl, že se pravděpodobně vybila baterie v jejím vysílači, jenž je navržena tak, aby vydržela minimálně pět let. Tato doba odpovídá době, po kterou je zařízení upevněné na žraloka v provozu, a jedná se tak o nejpravděpodobnější příčinu ztráty signálu.

Mary Lee byla 40 až 50 let stará samice, a podle vědců má před sebou minimálně dalších 20 let života. Organizace také požádala rybáře z pobřežních oblastí, ve kterých se žralok pohyboval, aby se při nechtěném zachycení žraloka bílého do sítí snažili kontrolovat, zda se nejedná o Mary Lee, podle vysílače kterým je opatřena.

Žraločí samice má délku téměř 5 metrů a na její hřbetní ploutvi je viditelná stopa po útoku, kterou má od mládí. Pomocí tohoto identifikačního znaku může být také snadno rozpoznána.

Žraloci jsou pro mnohé lidi pouhými děsivými predátory. Ve skutečnosti se jedná o nepostradatelné a často lidmi ohrožené obvyvatele našich oceánů, kteří obývají naší planetu miliony let. Nedávno byl například objeven žralok, který se dožil až 400 let. Více o tomto objevu se dočtete zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Jákl exkluzivně promluvil o soukromí a přidal recept na dlouhé manželství

Styl

Jaké šperky jsou nejvhodnější, když máte citlivou pokožku

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu