Fantastická zpráva. Lidé by po amputaci končetiny mohli opět získat cit
A ačkoli se to na první pohled nezdá, je kůže i orgánem, který nám dodává množství důležitých informací o okolním prostředí jako je teplota či vlhkost, ale také poskytuje tělu ochranu před pronikáním bakterií nebo ztrátou tekutin. Náhrada při poškození větších ploch kůže například při popálení je potom problém, na který se vědci již dlouhou dobu snaží najít uspokojivé řešení.
A nyní se zdá, že na Coloradské univerzitě v Boulderu vědci dosáhli úspěchu, když se jim podařilo vyrobit plnohodnotnou náhražku kůže. Postižení lidé by pak mohli v budoucnu vnímat teplotu či tlak jako zdraví lidé. A "kůží" by mohly být pokryty i mechanické končetiny po amputaci ruky či nohy, kdy by rovněž byla zachována funkce vnímání teploty i tlaku.
Kůže je ze speciálního polymeru a nanočástic stříbra. Má rovněž vysokou schopnost hojení a je recyklovatelná. Pokud se roztrhne, přidají se speciální sloučeniny, které ji zase spojí. Pokud je umělá kůže nepoužitelná, rozpustí se v roztoku a použije se na výrobu nové. Nový objev má široké využití. V určitém smyslu umožňuje smyslové vnímání jinak pasivním systémům. Kůže by tak mohla být prospěšná i pro roboty.
Jak e-kůže funguje?
Nejnovější elektronická kůže je v podstatě tenoučkým filmem vybaveným senzory, které dokážou měřit tlak, teplotu, vlhkost a proudění vzduchu, popisuje článek zveřejněný v časopise Science Advances. Materiál je vyroben ze tří komerčně dostupných sloučenin a potažen nanočásticemi stříbra.
Když je e-kůže roztržena vedví, přidání tří sloučenin do ‚rány‘ jí umožní zahojit se opětovným navázáním vazeb mezi oddělenými částmi. Struktura se tak obnoví a e-kůže je jako nová. Pokud je příliš poškozená, stačí ji uložit do roztoku, který ji rozpustí, aby materiál mohl být použit pro výrobu nové.
Experimentů s tvorbou lidské kůže je více, ve Španělsku ji například umějí vytisknout. Výzkumníkům z madridské Univerzity Karla III. se totiž loni ve spolupráci s firmou BioDan Group podařilo vyvinout 3D biotiskárnu, která tiskne právě lidskou kůži.
Lidská kůže
Plocha kůže u dospělého člověka dosahuje přibližně 1,6 až 1,8 metru čtverečního. Její hmotnost činí přibližně 7 procent celkové tělesné hmotnosti. Tloušťka kůže se liší podle jednotlivých částí těla. Pohybuje se od 0,4 milimetru na očních víčkách až po 4 milimetry na zádech. Jde o mnohem víc než o pouhý „obal“.
Funkce kůže
- ochrana - proti teplotním výkyvům, před ztrátou tekutin, před vstupem škodlivých mikroorganismů a nečistot do organismu
- vnímání - smyslové buňky v kůži informují o teplotě nebo poranění
- termoregulace - výměna tepla mezi organismem a okolím, tepelná izolace
- skladování - kůže se podílí na látkové výměně a uchovávání tuků, vody, minerálů a vitamínů
- vylučování - mazové a potní žlázy vylučují vodu, soli, tuky, oxid uhličitý a dusíkaté látky
- vstřebávání - kůží pronikají látky rozpustné v tucích a plyny;
- estetická funkce - vzhled a úprava kůže je jedním z prvních znaků, kterých si při vzájemném kontaktu všímáme