Jak zanikne lidstvo? Tato teorie je čím dál pravděpodobnější

 Věda a Výzkum 
02. dubna 2018 10:10 / Karel Kovka
  27
📷
4 fotografie v galerii
Lidstvo zřejmě nakonec nevyhubí žádná vesmírná apokalypsa, ale vlastní chyby Shutterstock
Mnozí futuristé a milovníci science fiction jsou přesvědčeni, že lidstvo vyhyne v důsledku zásahu z vesmíru. Jedni jsou názoru, že to bude v důsledku srážky s obrovským asteroidem, druzí se zase domnívají, že v důsledku srážky s mimozemskou civilizací.

Důvod zániku lidstva by však mohl být daleko prozaičtější. Lidstvo by mohlo vyhynout v důsledku nákazy bakteriemi, které se staly superodolné proti známým antibiotikům. A budeme si za to moci vlastně sami.

Antibiotika byla a jsou zcela nepochybně skvělý vynález. Po druhé světové válce zachránila nespočet životů. Postupem doby je však lidé začali používat tak usilovně, že přestávají fungovat. Mnohé bakteriální kmeny si totiž proti nim vyvinuly několik velmi účinných obranných strategií. Jednou z nich je například sdílení genů, které vytvářejí přetrvávající odolnost proti antibiotikům.

Američtí vědci z Dukeovy univerzity zkoumali, jak tuto bakteriální antibiotickou zbraň otupit. Ve studii v Nature Communications oznámili, že šetrnější hospodaření s antibiotiky, ale ani jejich izolované používání už patrně nebude dostačovat.

Odolnost bakteriálních kmenů podle nich už zašla příliš daleko. Odolnost vůči antibiotikům se tak stává globálním zdravotnickým problémem. O pokroku při výzkumu virů se můžete dočíst v tomto našem článku.

Není nejmenších pochyb, že ztráta účinnosti antibiotik je velkou měrou způsobována jejich nadměrnou a někdy zcela nesmyslnou spotřebou. Jen v USA vydají lékaři více než 150 milionů receptů na antibiotika. K tomu je nutno připočíst přibližně 200 milionů denních dávek podávaných v nemocnicích. Podle nejnovější studie vzrostla spotřeba antibiotik za pouhých pět let mezi roky 2010 a 2015 o téměř 40 procent!

Za největší riziko považují odborníci tři druhy bakterií, a to acinetobakterie, pseudomonas a enterobakterie včetně kmenů E.coli. Ty jsou již dnes odolné i vůči nejnovějším antibiotikům a jsou příčinou většiny závažných problémů. A jsou pochopitelně i další. Za vysoce rizikové označili lékaři celkem 12 druhů. Je mezi nimi i stafylokok aureus, který již dnes působí vážné problémy i v našich zdravotnických zařízeních.

Nenajdou-li vědci a lékaři nová a účinná léčiva a další opatření, kterým by se tato vzrůstající rezistence dala zastavit či alespoň výrazně zpomalit, může se navrátit éra, kdy lidstvo budou opět decimovat epidemie záškrtu, tuberkulózy nebo třeba černého kašle.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47