Pravda o globálním oteplování. Největší mýty, kterým lidé věří

 Země a Příroda 
03. dubna 2018 09:53 / Jitka Jahodová
  8
📷
4 fotografie v galerii
Trápí Zemi opravdu globální oteplování? Shutterstock
Stále častěji se začínají ozývat hlasy renomovaných odborníků, že celý ten tanec kolem globálního oteplování je jen nadnárodními korporacemi úmyslně vyvolávaný mýtus, protože si tím korporace sledují svůj zisk. Jaký?

Především obrovské výdaje na čerpání sluneční energie, která je stále nesmyslně
drahá a při započtení všech nákladů na její výrobu nesrovnatelně dražší než energie z fosilních paliv nebo z jádra. Dále jsou to výdaje na tzv. ekologické projekty na snižování emisí, zavádění biopaliv a další opatření. To všechno je jen příležitostí k obrovským výdělkům, když by tyto prostředky mohly být použity mnohem efektivněji.

Ke klimatickým změnám dochází stále

Řídí se tzv. Milankovičovými cykly. Pojmenovány byly na počest srbského fyzika Milankoviče, který je definoval už za první světové války. Podle této teorie dochází v životě Země k pravidelným cyklům, které jsou způsobené změnami v intenzitě slunečního záření dopadajícího na Zemi. Jak vyhyne lidstvo? Vědci došli k překvapivým závěrům.

Za co může člověk?

Klima se měnilo vždy a vždy se měnit bude. Tvrzení, že před průmyslovou revolucí měla Země stabilní atmosféru, je nesmysl. Přesná měření pomocí balonových sond a satelitů
od roku 1950 ukazují, že od 50. let nedošlo k žádnému oteplení atmosféry Země. Naproti tomu se zvýšila přízemní teplota o 0,4 °C. Skeptici to však přičítají zkreslení měření, které způsobilo teplo vyzařované lidskými sídly. I přesto, že na ochranu ovzduší byly investovány od roku 1990 stovky miliard, nebyl zaznamenán ani ten nejmenší pokles teploty.

Viník oxid uhličitý?

Za nejhorší skleníkový plyn, který je odpovědný za globální oteplování, je považován oxid uhličitý, produkovaný při spalování fosilních paliv, tedy v dopravě, při výrobě elektřiny a vytápění. Ten je však podle přesných měření zodpovědný pouze za 25 % skleníkového efektu. Tím největším viníkem jsou ze 75 % vodní páry. A produkci vodních par, ke které dochází přirozeným způsobem, nemůže člověk nijak ovlivnit. Ovlivňuje ji pouze intenzita slunečního záření. Tedy zase ony Milankovičovy cykly.

Největší mýty o globálním oteplování

1. Globální teploty stoupají nevídaným tempem

Skutečnost? Podle indexovaného měření teplot, zveřejněného odborníky z několika britských univerzit, byl vzestup teplot na zemském povrchu za posledních 30 letech stejný jako při měření v letech 1911-1941. K žádnému drastickému vzestupu nedošlo.

2. Mizející ledovce jsou důsledkem činnosti člověka

Skutečnost? Ledovce mizí a zase se objevují v periodických cyklech. Současné ledovce jsou pozůstatkem nedávné doby ledové a tají po celá staletí. Vědci dnes mají zdokumentováno na 33 období tajících a znovu narůstajících ledovců. Jde o zcela běžný jev, který se bude opakovat i nadále. O největší ledové hoře ve vodách severního Atlantiku se více dočtete zde.

3. Oxid uhličitý je znečišťující látka

Skutečnost? Podle mnohých vědců je to absolutní nesmysl. Dusík tvoří 80 % atmosféry a ve 100% dusíku bychom žít nemohli. Proto je nutný oxid uhličitý, který potřebují k životu rostliny, aby vytvářely kyslík. Přírůstek CO2, zvyšuje produkci plodin, což potřebujeme pro výživu.

4. Globální oteplování způsobuje hurikány, tornáda a další extrémy počasí

Skutečnost? Neexistují žádné vědecké nebo statistické údaje o takovém nárůstu. Maximálně dochází k běžným regionálním poruchám. Rostoucí výdaje za pojištění, zejména v pobřežních oblastech, kterými se argumentuje, jsou důsledkem zvyšování hustoty obyvatelstva a zvýšené hodnoty jejich majetku.

5. Všichni vědci souhlasí s teorií o globálním oteplování

Skutečnost? Jde o největší a oblíbenou lež. Na 35 000 předních vědců z celého světa podepsalo nedávno prohlášení o mýtu globálního oteplování. Podporují teorii přírodních cyklů střídavého oteplování a ochlazování planety a odmítají myšlenku, že je za něj zodpovědná jen a výhradně činnost člověka.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47