Neuvěřitelní senioři. Takovou dlouhověkost jim můžeme jen závidět

 Země a Příroda 
08. dubna 2018 10:18 / Karel Kovka
  0
📷
3 fotografie v galerii
Sekvoje jsou opravdu impozantní stromy Shutterstock
K nejstarším živým organismům naší planety patří stromy. Dožívají se stovek a tisíců let. Mnohé z nich tu byly už v době, kdy naši pravěcí předci lovili mamuty a zdobili stěny jeskyní hlinkou a uhlem.

V pohoří White Mountains v Kalifornii nedaleko Tichého oceánu se údolí střídají s holými horskými hřebeny, obroušeným větrem, deštěm a sněhem. Zdá se, že je to bezútěšná krajina, v níž se daří přežít jen několika rostlinným druhům. Pozornost přitahují bizarní zkroucené kmeny stromů. Jde o borovice rodu „Pinus Iongaeva“, které patří k nejstarším živým organismům naší planety. Jejich stáří se odhaduje na pět tisíc let.

První stromy se na Zemi objevily přibližně před dvěma sty miliony let. Z prehistorických dob přežil do současnosti jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba), nahosemenná dřevina z čeledi jinanovitých. Jinan dvoulaločný pochází pravděpodobně z Číny a na Dálném východě se po staletí pěstuje jako posvátný strom.

Do ostatních oblastí světa se začal rozšiřovat na počátku osmnáctého století. Nejstarší známý žijící exemplář tohoto stromu roste v zahradách paláce Ti-wej v čínské provincii Che-nan. Je vysoký čtyřicet pět metrů a starý dva tisíce let. 

I olivovníky, které tak dobře známe z dovolených ve středomoří, se dožívají úctyhodného věku a mnohé z nich pamatují doby Ježíše Krista. Na největším z Baleárských ostrovů existuje exemplář, jehož stáří se odhaduje na více než dva tisíce pět set let.

Nejdéle žijícími jedinci mezi stromy jsou však jehličnany, a to kalifornské borovice a sekvoje. Sekvoje, k nimž patří sekvoje vždyzelené a sekvojovec obrovský (tzv. mamutí strom), jsou nejvyššími a nejmohutnějšími stromy naší planety.  Výška některých jedinců přesahuje sto dvanáct metrů a v obvodu mají přes 30 metrů. Jsou však mladší než některé kalifornské borovice. Běžně se dožívají šesti set let, některé i tisíce let. Podle analýzy kmenů pak výjimečné exempláře mohou žít nanejvýš dva tisíce sedm set let. O objevu nového, neznámého jehličnanu z prehistorie naší planety jsme psali zde.

Mezi dlouhověké stromy patří i Tisovec Montezumův či Montezumův cypřiš. Nejznámějším exemplářem tohoto druhu je takzvaný Tulský strom, který roste ve městě Santa Maria del Tule v jihomexickém státě Oaxaca. Jedná se o zřejmě nejstatnější strom na světě s průměrem kmene 14 metrů a obvodem 42 metrů! Jeho stáří se odhaduje na nejméně dva, ale možná i čtyři tisíce let.

Chcete-li se však setkat se skutečnou živou fosilií, pak musíte navštívit Austrálii, resp. ostrov Tasmánii. V lesní rezervaci hory Read v nadmořské výšce asi tisíc metrů roste strom známý jako borovice Huon. Její stáří je až neuvěřitelné. Deset tisíc pět set let!

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve