Neuvěřitelní senioři. Takovou dlouhověkost jim můžeme jen závidět
V pohoří White Mountains v Kalifornii nedaleko Tichého oceánu se údolí střídají s holými horskými hřebeny, obroušeným větrem, deštěm a sněhem. Zdá se, že je to bezútěšná krajina, v níž se daří přežít jen několika rostlinným druhům. Pozornost přitahují bizarní zkroucené kmeny stromů. Jde o borovice rodu „Pinus Iongaeva“, které patří k nejstarším živým organismům naší planety. Jejich stáří se odhaduje na pět tisíc let.
První stromy se na Zemi objevily přibližně před dvěma sty miliony let. Z prehistorických dob přežil do současnosti jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba), nahosemenná dřevina z čeledi jinanovitých. Jinan dvoulaločný pochází pravděpodobně z Číny a na Dálném východě se po staletí pěstuje jako posvátný strom.
Do ostatních oblastí světa se začal rozšiřovat na počátku osmnáctého století. Nejstarší známý žijící exemplář tohoto stromu roste v zahradách paláce Ti-wej v čínské provincii Che-nan. Je vysoký čtyřicet pět metrů a starý dva tisíce let.
I olivovníky, které tak dobře známe z dovolených ve středomoří, se dožívají úctyhodného věku a mnohé z nich pamatují doby Ježíše Krista. Na největším z Baleárských ostrovů existuje exemplář, jehož stáří se odhaduje na více než dva tisíce pět set let.
Nejdéle žijícími jedinci mezi stromy jsou však jehličnany, a to kalifornské borovice a sekvoje. Sekvoje, k nimž patří sekvoje vždyzelené a sekvojovec obrovský (tzv. mamutí strom), jsou nejvyššími a nejmohutnějšími stromy naší planety. Výška některých jedinců přesahuje sto dvanáct metrů a v obvodu mají přes 30 metrů. Jsou však mladší než některé kalifornské borovice. Běžně se dožívají šesti set let, některé i tisíce let. Podle analýzy kmenů pak výjimečné exempláře mohou žít nanejvýš dva tisíce sedm set let. O objevu nového, neznámého jehličnanu z prehistorie naší planety jsme psali zde.
Mezi dlouhověké stromy patří i Tisovec Montezumův či Montezumův cypřiš. Nejznámějším exemplářem tohoto druhu je takzvaný Tulský strom, který roste ve městě Santa Maria del Tule v jihomexickém státě Oaxaca. Jedná se o zřejmě nejstatnější strom na světě s průměrem kmene 14 metrů a obvodem 42 metrů! Jeho stáří se odhaduje na nejméně dva, ale možná i čtyři tisíce let.
Chcete-li se však setkat se skutečnou živou fosilií, pak musíte navštívit Austrálii, resp. ostrov Tasmánii. V lesní rezervaci hory Read v nadmořské výšce asi tisíc metrů roste strom známý jako borovice Huon. Její stáří je až neuvěřitelné. Deset tisíc pět set let!