První živočichové na planetě: Mohly jimi být mikrofosílie nalezené v Mongolsku

Tyto miniaturní fosilie o velikosti přibližně 200 mikronů mohly být prvními živočichy na naší planetě
 Věda a Výzkum 
02. listopadu 2017 13:24 / Internet
  0   0
Nově nalezené mikrofosilie v Mongolsku mohou být prvními živočichy, kteří obývali před 540 miliony let naši planetu. Nejsou větší než 200 mikronů, přesto mohou poskytnout odpovědi na řadu otázek z historie Země.

Přechodné momenty v evoluci života na Zemi je velice těžké určit, protože většinou probíhají velmi pozvolně a často paralelně. Není tak možné přesněji určit, kdy se z některých dinosaurů stali ptáci, nebo kdy přesně se primáti začali měnit v člověka.

Jednoznačně nejtěžší je však určit okamžik, kdy se na Zemi objevil první život, zejména pak s ohledem na velice dávné období, ve kterém se tato událost datuje.

Nově nalezené mikrofosilie, jejichž stáří se odhaduje na 540 milionů let, by mohly vědcům pomoci tuto otázku zodpovědět. Pokud se opravdu prokáže, že tyto miniaturní fosilie jsou skutečně zvířata, budou jednoznačně představovat nejstarší tvory, které dnes můžeme najít ve fosilních záznamech.

Někteří výzkumníci totiž dospěli k závěru, že tyto fosilie jsou bakteriemi oxidujícími síru, jiní se však domnívají, že se může jednat o zbytky zelených řas. Která z hypotéz je pravdivá, by měl ukázat až podrobnější výzkum.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Psí plemena, která poměrně dobře snáší teplé počasí

Cestování

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Zavřít reklamu