خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Fascinující svět hadů. Je náš strach opravdu na místě?

Krajta mřížkovaná je považována za jednoho z největších hadů na světě
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
30. března 2018 10:49 / Shuttertsock
  7   2
Hadi člověka fascinují odedávna. Vyprávějí se o nich legendy. V historkách některých území vystupují hadi jako zástupci dobra a bohů, jinde jsou synonymem nebezpečí a smrti.

Málokteré zvíře, snad s výjimkou pavouků, vyvolává v u lidí tolik fobií a nenávisti. Většina lidí ovšem neví, čeho se u hadů vlastně tak bojí. Vcelku obvyklým bývá tvrzení, že jsou slizcí. To je však nepravdivý mýtus, protože suchozemští hadi jsou suší a na omak většinou sametově hebcí.

Vcelku logičtější už jsou obavy z uštknutí. Ty mají pochopitelně reálný základ, protože několik druhů hadů disponuje opravdu velmi účinným a smrtelně nebezpečným jedem. Ale jedem je vyzbrojena pouze asi desetina všech žijících druhů a navíc většina z této desetiny člověka neohrozí. Odhaduje se, že nebezpečí představuje 50 až 75 druhů. A to ještě musejí být vyplašeni, cítit se v nebezpečí, zkrátka být něčím vyvedeni z obvyklé míry, aby zaútočili. Had je totiž živočich poměrně plachý a před člověkem raději uteče. Agresivnější bývají hadi jenom v době páření nebo samice, když čeká mladé. O jiných tvorech disponujících prudkým jedem se můžete dočíst v tomto našem článku.

Hadi obývají naši planetu odhadem sto třicet milionů let. Nejstarší zástupce tohoto druhu byl nalezen v oblasti Sahary. Jeví se jako pravděpodobné, že obecně domovem nejstarších zástupců tohoto druhu byla severní Afrika. Kromě nejstaršího hada byl na území Egypta objeven i exemplář největšího známého hada, vyhynulého druhu krajty, která měřila až osmnáct metrů. 

Had se od ostatních živočichů odlišuje především tím, že nemá končetiny. Ale i hadi kdysi nohy mívali. U vývojově starších druhů jsou dodnes na kostře patrné zbytky pánevního pletence a končetin. Další zvláštností hadů je jejich lebka s volnými čelistmi, které se dokáží až neuvěřitelně roztáhnout. Protože hadi potravu nedokáží rozkousat, musejí ji polknout celou. Rozloží ji teprve v trávicím ústrojí, především v žaludku, který ovšem nepřipomíná žaludek savců. Je protáhlý a takřka neoddělený. V podstatě je to taková rozšířená trubice.

Zajímavé také je, že hadi nemají močový měchýř a nevylučují moč v tekuté formě. Odpadní látky z krve vycházejí ve formě bílé dusíkaté hmoty s krystaly kyseliny močové zároveň s trusem. A vyznačují se i jinými zvláštnostmi. Například svlékáním kůže, velmi slabým zrakem, tzv. Jacobsonovým orgánem na horním patře, který hadům nahrazuje čich, kdy pachové částečky k němu doputují na špičkách rozeklaného jazyka, kterým had neustále kmitá. Nejcitlivějším orgánem, zejména chřestýšovitých, jsou pak tepločivné jamky po stranách hlavy. Chřestýš tak dokáže rozeznat rozdíl teploty v setinách stupnů Celsia!

Největšími hady na zemi jsou krajta mřížkovaná nebo anakonda velká. Dosahují délky přes devět metrů. Největší změřená anakonda velká měla 9,4 metru a vážila 107 kilogramů. Zvěsti o jedenácti a vícemetrových hadech nebyly nikdy potvrzeny. Největším jedovatým hadem je pak kobra královská, která dorůstá délky pět až šest metrů. Na druhém místě je mamba černá, která dorůstá do čtyř metrů. V Evropě je největším hadem užovka kaspická a užovka čtyřpruhá, jejichž délka může dosáhnout dvou a půl metru. Nejrychlejším hadem je mamba černá, která na krátkou vzdálenost dokáže vyvinout rychlost až 16 kilometrů v hodině.

Je pravda, že na uštknutí jedovatými hady zemře ročně na světě přibližně 100 tisíc lidí. K nejvíce úmrtím, cca 20 000, dochází v subsaharské Africe. V naší přírodě, kde je jediným jedovatým hadem zmije obecná, však není příliš důvodů k obavám. Ročně sice dochází k přibližně k 10 - 15 případům uštknutí, ve volné přírodě, ale za posledních 20 let nebylo prokazatelně zaznamenáno v ČR úmrtí na intoxikaci po hadím uštknutí.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

TMC Dumont: Tuto ďábelskou motorku pohání motor z letadla

Dům a zahrada

Nejvyšší čas zazimovat muškáty. Co dělat, aby neuhynuly?

Cestování

Sicílie skrývá mnoho pokladů, a to nejen přírodních. Antické památky vás nadchnou