Naděje pro diabetiky. Inteligentní kontaktní čočky monitorují hladinu cukru v slzách

 Věda a Výzkum 
22. března 2018 08:18 / Karel Kovka
  0
📷
2 fotografie v galerii
Senzor a dioda zabudované do čočky jsou téměř neviditelné Shutterstock
Diabetes mellitus neboli cukrovka je nejrozšířenější metabolické onemocnění na světě. Před pěti lety lékaři evidovali téměř 400 milionů pacientů a odhaduje se, že do roku 2035 by toto číslo mohlo dosáhnout až 600 milionů.

Postižení touto nemocí si musí pravidelně měřit hladinu krevního cukru. Měření, které stanovuje hodnoty z kapky krve získané vpichem do prstu, je bolestivé a nepříjemné, což je důvodem, proč se mnoho pacientů vyhýbá pravidelným měřením. Snaha nalézt nové bezbolestné metody stanovení hladiny krevního cukru je proto stále intenzivnější.

Nejnovější studie probíhající na Ulsan National Institute of Science and Technology v Jižní Koreji  představuje inteligentní čočky s poddajnou, transparentní elektronikou, která dokáže změřit množství glukózy v slzách a varovat majitele, pokud je toto množství příliš vysoké. Produkt je zatím testován na zvířatech. Budou-li však úspěšné i budoucí testy na lidských dobrovolnících, získají diabetici nový a bezbolestný způsob měření cukru, který jim v mnoha případech dokáže zachránit život.

Podobná naděje již diabetikům zasvitla před čtyřmi lety, kdy společnost Life Sciences v San Francisku přišla s čočkami pro sledování výšky hladiny cukru. Paradoxně však tento objev přišel příliš brzy. Vědci totiž použili neprůhlednou elektroniku, což bylo při pravidelném či dlouhodobějším nošení velmi nepohodlné. Měřiče cukru se také ukázaly jako poměrně nespolehlivé. 

Tomuto problému se vědecký tým ze jmenovaného institutu, pod vedením Jihuna Parka, rozhodl vyhnout. Navrhl sérii komponentů z jemných a pružných elektrických materiálů, které jsou průhledné. Zahrnují dvě zařízení. Anténu a usměrňovač, zachycující radiofrekvenční signály z vysílače, které jsou konvertovány na elektřinu. Ta pohání glukózový senzor a malou zelenou svítící diodu umístěnou v čočce. Diodu je vidět při pohledu do zrcadla, ale nepřekáží vidění. V případě, že glukózový senzor zachytí zvýšenou hladinu cukru, dioda se vypne, čímž varuje svého nositele. Do čočky zabudované komponenty prý nositel vůbec nevnímá. Čočky byly zatím testovány na králících, kteří podle vědců nevykazovali žádné negativní reakce.

Vynález by tak mohl odstranit každodenní nepříjemnou proceduru při stanovování hladiny cukru u stovek milionů pacientů postižených touto chorobou. O objevu českých vědců při léčbě rakoviny jsme informovali zde.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky