Vakcína proti covid-19 není vhodná pro každého. Vyhnout by se jí měli lidé s těmito alergiemi

Vakcína není vhodná pro alergiky
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
13. prosince 2020 08:08 / Depositphotos
  6   1
Britská regulační agentura radí lidem s anamnézou významných alergických reakcí, aby se vyhnuli koronavirové vakcíně společnosti Pfizer poté, co vyvolala nežádoucí reakci u dvou členů Národní zdravotní služby.

"Jak je u nových vakcín běžné, regulační agentura preventivně doporučila, aby se lidé s významnou anamnézou alergických reakcí vyhnuli očkování poté, co na vakcínu od společnosti Pfizer nepříznivě zareagovaly dvě osoby s anamnézou závažných alergických reakcí,“ uvedl Stephen Powis, lékařský ředitel anglické Národní zdravotní služby.

Vakcíně se vyhněte, pokud trpíte alergiemi na léky či potraviny

Britská národní agentura MHRA bude dále vše prověřovat a společnosti Pfizer a BioNTech, které vakcínu vyvinuly, poskytnou veškerou součinnost.

"Každá osoba, která má v anamnéze významnou alergickou reakci na vakcínu, lék nebo jídlo (jako například anafylaktoidní reakce v anamnéze nebo osoba, které bylo doporučeno nosit adrenalinový autoinjektor), by neměla dostat vakcínu Pfizer/BioNtech,“ tvrdí nové pokyny MHRA.

Společnost Pfizer již dříve potvrdila, že lidé s anamnézou závažných nežádoucích alergických reakcí nebyli zahrnuti do finální studie vakcíny.

Ve skutečnosti pouze 0,63 procenta lidí, kterým byla vakcína podána, a 0,51 procenta lidí, kterým bylo podáno placebo, ve studiích uvedlo podle prvního přezkumu Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) alergické reakce, z nichž některé byly mírné.

Lidé bez alergií se vakcíny obávat nemusejí

"Alergická reakce se objevuje u řady vakcín a léků. Není to tedy nic překvapivého,“ uvedl Stephen Evans, profesor farmakoepidemiologie na London School of Hygiene and Tropical Medicine. "Bylo by ale moudré, jak již MHRA doporučila, aby lidé, kteří trpí alergiemi, očkování odložili, dokud nebude objasněn důvod alergické reakce,“ řekl Evans.

Pro zdravé jedince to ale rozhodně neznamená, že by se museli očkování obávat. Dále čtěte: Tajnou zbraní vakcíny proti nemoci covid-19 je mRNA. Co všechno o ní potřebujete vědět.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Budoucí britské stíhačky budou mít přelomový digitální systém, který paradoxně otestuje cestovní...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu