Záhadný miniměsíc kroužící kolem Země je ve skutečnosti raketovým posilovačem ze 60. let

 Vesmír 
12. prosince 2020 11:33 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Miniměsíc je jen dalším vesmírným odpadem  NASA/JPL-Caltech
Tajemný miniměsíc, který už nějakou dobu obíhá kolem Země, není robustní a dosud neobjevená vesmírná hornina, ale raketový posilovač ze 60. let. Potvrdila to NASA.

Vědci se ostatně už nějakou dobu domnívali, že záhadný miniměsíc byl vyroben člověkem, ale až před několika dny to byli schopni potvrdit po analýze jeho složení v infračerveném dalekohledu NASA. A to se podařilo poté, co se nepolapitelný objekt známý jako 2020 SO 1. prosince nejvíc přiblížil k naší planetě.

Umělý miniměsíc u Země nevydrží

2020 SO se ale v okolí Země nezdrží dlouho. Během příštích několika měsíců bude 2020 SO ve vzdálenosti asi 1,5 milionu kilometrů od Země, dokud neunikne z její gravitační síly a místo toho nezačne obíhat kolem Slunce. To se stane někdy v březnu 2021. NASA ho ale hodlá sledovat i v příštích letech.

Objektu si astrologové poprvé všimli v září letošního roku a vzbudilo to samozřejmě velký poprask. Jen si představte, že by Země měla druhý Měsíc, i když malý, a nikdo by si toho dosud nevšiml.

Vědci také brzy zjistili, že 2020 SO tu ve skutečnosti byl už řadu desetiletí. Jen se několikrát otočil kolem naší planety. Dokonce v roce 1966 učinil poměrně blízký přístup, což naznačuje, že se jednalo o objekt vyrobený člověkem a následně vypuštěný do vesmíru. Po prozkoumání záznamů NASA Paul Chodas, ředitel Centra pro studium objektů z NASA, přišel s nápadem, že 2020 SO je raketový posilovač ze Surveyoru 2, což byla bezposádková kosmická loď NASA, která měla v roce 1966 přistát na Měsíci, ale místo toho do něj narazila.

Hledání důkazů

NASA však neměla dostatek důkazů k tomu, aby spojila 2020 SO se Surveyor 2. Vědci tedy šli o krok dále a porovnali jeho spektrální data s těmi z nerezové oceli 301, tedy materiálu v raketových posilovačích ze 60. let. Výsledky však nebyly stále dokonalé.

Nakonec se ale ukázalo, že chyba byla v přístupu k analýzám. Tým NASA totiž analyzoval a porovnával novou ocel proti staré oceli 2020 SO, která byla navíc za posledních 54 let vystavena drsným podmínkám vesmíru.

"Věděli jsme, že pokud chceme porovnat jablka s jablky, musíme se pokusit získat spektrální data z jiného raketového posilovače, který byl na oběžné dráze Země po mnoho let, abychom zjistili, zda lépe odpovídá spektru 2020 SO,“ řekl Vishnu Reddy z NASA.

Příležitost se naskytla ráno 1. prosince. V té době se týmu podařilo analyzovat raketový posilovač od komunikační družice z roku 1971 obíhající kolem Země. Po srovnání údajů z raketového posilovače z roku 1971 a z "miniměsíce" 2020 SO našel konečně tým shodu.

Žádný vesmírný zázrak se tedy nakonec nekoná a Země nemá žádný reálný druhý Měsíc. Jen spoustu vesmírného odpadu, který bude rok od roku stále větším problémem. Dále čtěte: Vědci střílí lasery do extrémní mlhoviny. Snaží se tak o korekci turbulencí způsobených zemskou atmosférou.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...