Neuvěřitelné schopnosti počítačů. Máme velmi zajímavé informace
Když se v sedmdesátých letech začaly dostávat mezi běžné lidi počítače, mnoho toho neuměly. Obrovský rozvoj techniky způsobil, že dnes máme nejen počítače, které jsou schopné nám pomáhat při psaní textů a ovládání nejrůznějších procesů výroby, ale že jsou schopné v mnoha odvětvích člověka nahradit. Zcela vážně musíme přitom brát nejen auta, která se sama řídí, ale třeba také básně vytvořené počítačem.
Počítač píše básně i v češtině
Zdá se to možná neuvěřitelné, ale sbírka básní, kterou vytvořil počítač, existuje a dá se jako elektronická publikace na internetu pořídit. Jmenuje se „Básně umělého světa“, je pod ní podepsán Jiří Materna, ale to je autor algoritmu, podle kterého neuronová síť generovala výsledné texty.
Síť postupuje způsobem, který se podobá tomu, jak funguje lidský mozek. Větší podrobnosti můžete najít v článku zde. Texty jsou tvořeny po jednotlivých písmenech a nejnáročnější je proces učení. Neuronová síť musela načíst a zpracovat asi 80 tisíc různých básní, které se staly jakousi inspirací. Verše se ale neopakují, síť tvoří nové. Dokonce je schopna vytvořit i zcela nové tvary nebo zcela nová přirovnání. Na druhou stranu je třeba říct, že ne všechny vytvořené básně dávají nám lidem smysl. Asi každá třicátá báseň se dá číst.
Ukázky
Srdce umělého světa
svět malé hudby se rozesmutní
prázdná slova se změní v oranž
děravá kapsa, vydechnutí
zbořené domy, slaná slova
připomínají valčík zapomnění
Netuším
necítím tvoje parfémy
necítím
asi ses ve tmě
do souvětí skryla
Staženo
Počítač píše beletrii
Počítače ale nejsou schopné psát jen básně. Zvládnou i delší texty. Je zapotřebí jiných algoritmů a je problém, že se nedaří udržet souvislosti a smysl. Existují ale i zdárné pokusy v imitaci Shakespeara i dalších autorů. Skutečnost, že je třeba upravovat algoritmus pro vytvoření beletrie či pro jiné úkoly ovšem vede k poznání, že umělá inteligence má zatím své limity.
Limity umělé inteligence
Zásadním limitem umělé inteligence je, že není schopna být univerzální. Zařízení, které bude ovládat vaše auto budoucnosti, nebude současně schopné psát básně. Hlasová asistentka zase nebude zvládat provádět chirurgické operace, ačkoli jiná zařízení toho schopná jsou. Umělá inteligence také není schopna posoudit, zda nějaký text je zajímavý, inspirativní a vhodný k publikaci. Prozatím tedy máme jako lidé své místo jisté. Je ovšem otázka, kam se umělá inteligence v příštích padesáti letech posune.