Nová mutace koronaviru je mnohem nakažlivější, má ale také své slabiny

Koronavirus je méně odolný proti vakcínám
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
18. listopadu 2020 08:51 / Pixabay
  11   0
Vědci zveřejnili novou studii, která popisuje, jak snadno a rychle se dokáže šířit nová mutace koronaviru. Studie však také ukazuje, že zmutovaný koronavirus je méně odolný proti plošnému očkování a v tomto směru představuje mnohem menší hrozbu.

Nová mutace koronaviru se stala nebezpečnější, ale přináší také zásadní oslabení tohoto zákeřného organismu. Jak naznačuje nově zveřejněná studie v časopise Scinece, nový koronavirus se šíří snáze a mnohem rychleji než původní čínský kmen, který se objevil ve městě Wu-chan na počátku pandemie.

Tento nový virový kmen nese vědecké označení D614G a bylo prokázáno, že se navzdory své síle stal méně odolný proti účinkům očkování. Vědci však upozorňují, že je potřeba se mít před novým kmenem na pozoru a dodržovat všechna nezbytná opatření.

Silnější než dřív

Díky tomuto oslabení mají vakcíny proti koronaviru šanci na lepší výsledky, než tomu bylo u prvotního wuchanského kmenu. Vědci uvedli, že nový kmen se vyznačuje velice rychlou replikací a pronikání do buňky hostitele. Tuto vlastnost si virus vylepšil protažením proteinu, který slouží k proniknutí do buňky.

Vědci to popsali tak, že díky vylepšenému hrotu dokáže virus snáze rozevírat buňku, do které vstupuje, zároveň se tak ale stává zranitelnějším. Společnosti, jež se zabývají vývojem vakcín, by tak mohly této slabiny využít a vyvinout ještě účinnější vakcíny.

Výzkum křečků

Tým výzkumníků proto podrobil testu skupinu křečků, na které byl aplikován původní kmen z Číny. Druhá skpina křečků byla infikována novým evropským kmenem a vědci pak porovnávali data z nákazy. Díky tomu zjistili, že nový kmen se šíří až desetkrát rychleji než ten původní a je mnohem více infekční. Evropský kmen se totiž dokáže mnohem efektivněji šířit vzduchem, a má tak snažší cestu do lidského organismu. Dále čtěte: (Dle nové studie infikuje covid-19 hlavně ústa. To urychluje jeho šíření v těle i přenos na další lidi).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Pokud nechcete, aby vám ve skleníku odumřely rostliny, je nutné jej zastínit. Jde to několika způsoby

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Zavřít reklamu