Rozbor fosilií dinosaurů prozradil, že někteří z nich byli kanibalové
Rozbor fosilií dinosaurů, kteři žili před více než 150 miliony let, poskytl paleontologům vzácný pohled do zvyků těchto masožravců. Jejich kosti jasně naznačují, že v zoufalých dobách byla chvíle na zoufalá opatření.
Kanibalismus vyznávaly skoro všechny masožravé druhy
Identifikovatelné stopy po požírání dinosaura dinosaurem nejsou sice tak časté, ale existují. Vědci odhalili otisky zubů létajících raptorů i dinosaurů, včetně Tyrannosaura rexe a velociraptorů.
Vědci prověřili 2 368 kostí ve snaze určit, který druh dinosaurů se ke kanibalismu uchyloval nejčastěji. A zjistili, že stopy na kostech je nejčastěji zavádějí k těžkotonážnímu druhu zvanému Allosaurus.
Mezi další druhy, které si tu a tam pochutnaly na svém bratrovi, patří také Ceratosaurus, Saurophaganax a Torvosaurus.
Zdá se ale, že Allosaurus si nejčastěji nebral s kanibalismem v případě, kdy v okolí nebyl dostatek jiné potravy, žádné servítky.
Kanibalismus u dinosaurů mohl také sloužit k zachování druhu
Je jisté, že i na dinosaury občas přišly špatné časy a potravy v jejich okolí nebylo dostatek. Jak už bylo řečeno, pro mnoho druhů zvířat, a platí to samozřejmě dodnes, je kanibalismus v případě otázky přežití běžnou volbou.
Podobně se tedy chovali už před miliony let dinosauři. Vědci se ale rovněž domnívají, že dinosauří kanibalismus neřešil jen hlad, ale také samotné přežití druhu.
Je možné, že kanibalismem dinosauři řešili například otázky slabších nebo nemocných kusů. I toto chování možná dává odpověď na otázku, jak je možné, že dinosauři ovládli planetu na tak dlouho. Dále čtěte: Zkamenělé zuby raptora vědcům prozradily, jak tento predátor lovil.