Rozbor fosilií dinosaurů prozradil, že někteří z nich byli kanibalové

 Země a Příroda 
27. června 2020 09:28 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Ve špatných časech se dinosauři pojídali navzájem Depositphotos
Pojídat vlastní druh je pro lidi nepředstavitelné, ale mezi ostatními zvířaty je to pozoruhodně běžná taktika přežití. Proto bychom neměli být překvapeni zjištěním, že se dinosauři občas uchýlili ke kanibalismu.

Rozbor fosilií dinosaurů, kteři žili před více než 150 miliony let, poskytl paleontologům vzácný pohled do zvyků těchto masožravců. Jejich kosti jasně naznačují, že v zoufalých dobách byla chvíle na zoufalá opatření.

Kanibalismus vyznávaly skoro všechny masožravé druhy

Identifikovatelné stopy po požírání dinosaura dinosaurem nejsou sice tak časté, ale existují. Vědci odhalili otisky zubů létajících raptorů i dinosaurů, včetně Tyrannosaura rexe a velociraptorů.

Vědci prověřili 2 368 kostí ve snaze určit, který druh dinosaurů se ke kanibalismu uchyloval nejčastěji. A zjistili, že stopy na kostech je nejčastěji zavádějí k těžkotonážnímu druhu zvanému Allosaurus.

Mezi další druhy, které si tu a tam pochutnaly na svém bratrovi, patří také Ceratosaurus, Saurophaganax a Torvosaurus.

Zdá se ale, že Allosaurus si nejčastěji nebral s kanibalismem v případě, kdy v okolí nebyl dostatek jiné potravy, žádné servítky.

Kanibalismus u dinosaurů mohl také sloužit k zachování druhu

Je jisté, že i na dinosaury občas přišly špatné časy a potravy v jejich okolí nebylo dostatek. Jak už bylo řečeno, pro mnoho druhů zvířat, a platí to samozřejmě dodnes, je kanibalismus v případě otázky přežití běžnou volbou.

Podobně se tedy chovali už před miliony let dinosauři. Vědci se ale rovněž domnívají, že dinosauří kanibalismus neřešil jen hlad, ale také samotné přežití druhu.

Je možné, že kanibalismem dinosauři řešili například otázky slabších nebo nemocných kusů. I toto chování možná dává odpověď na otázku, jak je možné, že dinosauři ovládli planetu na tak dlouho. Dále čtěte: Zkamenělé zuby raptora vědcům prozradily, jak tento predátor lovil.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

První zdravotnický pracovník s umělou inteligencí už ordinuje. Pomůže s duševním i fyzickým zdravím