Archeologové vykopali nejstarší londýnské divado, postavené tři roky po Shakespearově narození

Divadlo později hrálo i Shakespeara
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Objevy 
25. června 2020 11:46 / Archaeology South-East/UCL
  1   0
Zbytky toho, co je zřejmě nejstarším divadlem v Londýně, datované do počátku vlády královny Alžběty v Anglii, byly objeveny na pozemcích vyčleněných pro bydlení ve východní části města.

Pohřbené ruiny jsou považovány za divadlo Red Lion, první účelové divadlo v anglicky mluvícím světě, které bylo založeno, když se Londýn stal renesančním městem. V té době byly hry premiérovou formou zábavy, milovanou samotnou královnou Alžbětou.

O prvním anglickém divadle se toho moc nedochovalo

Vědci z Archeologického ústavu na University College London objevili minulý rok ve Whitechapelu v londýnském East Endu trámy, artefakty a cihlové zdi.

O divadle Red Lion se toho z historie moc nedochovalo. Ví se ale, že bylo postaveno kolem roku 1567 a že mělo venkovní scénu a hlediště se sedadly.

"Důvodem, proč jsme tyto oblasti zkoumali, byla možnost nalezení divadla Red Lion,“ řekl archeolog Steve White. "Jakmile jsme podle historických dokumentů analyzovali oblast, bylo jasné, že jsme ho zřejmě konečně našli."

Legendární divadlo hrálo Shakespeara

Historické záznamy prozrazují, že divadlo Red Lion nechal postavil obchodník John Brayne, který stál rovněž za pozdějším vznikem dalšího divadla londýnské čtvrti East End.

Shakespeare, který se narodil v roce 1564, byl hodně malým dítětem, když bylo divadlo Red Lion postaveno. Ale šlo o zcela první z několika divadel postavených v Londýně v následujících desetiletích, kdy se divadelní scéna rychle rozrůstala a prakticky vrcholila hraním Shakespearových her a dalších dramatiků té doby, například Christophera Marlowea a Bena Jonsona.

Ze záznamů se dochovaly také rozměry jeviště, které mělo 12,2 m na 9,1 m. Tyto rozměry se téměř přesně shodují s neobvyklou dřevěnou strukturou nalezenou ve vykopávkách ve Whitechapelu.

Výkopy odhalily také dva pivní sklepy a hromadu sklenic, keramické kelímky, hrníčky,  láhve a korby, o nichž se předpokládá, že pocházely z přilehlého hostince Red Lion, po kterém divadlo dostalo své jméno.

Nález prvního londýnského divadla má obrovský význam. Bylo prvním z několika divadel založených v Londýně, když město rostlo pod královnou Alžbětou. Navíc založilo obrovskou divadelní tradici londýnského West Endu.

Aby v tehdejší době vůbec mohlo nějaké divadlo být postaveno, vyžadovalo to velké investice ze soukromých zdrojů, což znamená, že provozovatelé divadel museli mít jistotu, že londýnský lid bude mít dostatek prostředků divadelní stánky navštěvovat. A to díky rozkvětu říše mnozí měli.

Do té doby se příležitostné divadelní hry v Londýně hrály jen v pivnicích. Díky rozkvětu, který Anglie zažívala za vlády královny Alžběty, vznikla ale divadelní tradice, ze které žijí dnešní provozovatelé divadelních scén v Londýně dodnes. Dále čtěte: Archeologové objevili jezreelské vinařství, o kterém se zmiňuje bible.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Rusko vyrobí dvě letadla, která ochrání prezidenta v případě nukleárního útoku

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu