Velké zklamaní. Údajná kost objevená na Marsu je pouhým kamenem, který byl opracován erozí

Není to stehenní kost, ale kámen opracovaný větrem či vodou
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Záhady a tajemství 
20. června 2020 10:22 / NASA
  6   0
V roce 2014 na Marsu NASA pořídila fotografii, na které se podle konspiračních teoretiků nachází lidská kost. Skutečnost je ale taková, že na Marsu život není a údajná kost je pouhým kamenem, který byl opracován erozí.

Je to prostě ten starý a známý Mars, jak jej známe. Nehostinný a bez života. Nesouhlasí, jak se zdá, pouze bulvární média, která o tom z neznámých důvodů tento měsíc ve světě klamně informovala.

Přitom NASA tuto skutečnost prozkoumala před šesti lety.

Starý známý Mars

14. srpna 2014 – kosmická sonda NASA Mars Science Laboratory (známější jako Curiosity) prozkoumávala povrch pustého Marsu. Při průzkumu robot pořídil snímek něčeho, co konspirační teoretici začali šířit s hesly o životě na Marsu.

Samozřejmě šlo o bludné názory a NASA se to snažila vyvrátit.

„Při pohledu na snímek, který sonda Curiosity na Marsu pořídila, může tato skála na první pohled vypadat jako stehenní kost. Členové týmu vědeckých misí se domnívají, že její tvar byl vyřezán větrem nebo vodou,“ napsal tehdy mluvčí NASA v krátkém blogovém příspěvku.

Pokud by vůbec na Marsu život existoval, pak by ho tam reprezentovaly maximálně tak mikroby. Mars totiž nikdy neměl dost kyslíku nejen v atmosféře k tomu, aby hostil důmyslnější život.

Fosilie velkých kostí jsou zde proto více než nepravděpodobné, i když představa je to, přiznejme si, vzrušující a dobrodružná.

Vizuální hříčka

To, že někdo v kusu skály vidí stehenní kost, není ničím neobvyklým. V náhodných konfiguracích můžeme vidět určité obrazce a vzory, aniž bychom si to uvědomovali.

Když se podíváte na zásuvku, uvidíte divný obličej, podíváte se na oblohu a některý z mraků vám připomíná nějaké zvíře. Tomuto jevu se říká pareidolie – pokud vidíme neurčitý nebo nezřetelný podmět, náš mozek jej začne dotvářet ve smysluplné výjevy.

Pokud se nám tohle stane u nás doma na Zemi, víme, že je to jen vizuální hříčka, protože věci můžeme lépe prozkoumat. Ovšem s Marsem je to horší. Nemůžeme tam jít a šťouchat do té „kosti“ klacíkem, abychom poznali, že to kost skutečně není.

Tak možná proto je Mars doslova středobodem zájmů konspiračních teoretiků.

Konspirační hřiště

Zaměňování skalisek a kamenů na Marsu za úžasné a přelomové nálezy není ničím novým, právě naopak. Podle některých „objevitelů“ tam dokonce žila starověká civilizace!

Asi nejslavnější snímek na rudé planetě byl pořízen v roce 1976. Týkal se oblasti Cydonia Mensae. Právě zde leží skalní útvar, který byl proslavený jako „tvář Marsu“ – skála, která připomíná lidskou tvář.

Lidská tvář to ale ve skutečnosti není, snímky s vysokým rozlišením ukázaly prostě jen obyčejný skalní útvar.

A je toho mnohem více. Na Marsu byly objeveny skalnaté útvary, které připomínaly velkou lžíci, něco jako pračlověka, dělovou kouli, hlavu ženské válečnice a další perly.

Jak vidíte, Mars je takové hřiště pro konspirační teoretiky.

Mise život

Mars je prozkoumáván už od 60. let. Cílem těchto misí je život, který rozkvétá, a život, který již zanikl.

Bylo by zajímavé zjistit, jak vypadá mimozemský život. Je to jedna z největších tužeb lidstva.

Současné úsilí je zaměřeno konkrétně na mikroby. Podle NASA nemá smysl očekávat cokoliv jiného, neboť Mars složitějšímu životu nehraje do karet.

Pokud by třeba i před miliardami let na Marsu život přeci jen existoval, už bychom měli v rukou nějaký důkaz.

Pokud by někdo učinil tak obrovský nález, zapsal by se do historie a dost možná vyhrál Nobelovu cenu, proto vědci nemají důvod skrývat možné důkazy o tom, že někde někdo je, milí konspirátoři. Psali jsme také: Mars měl kdysi prstenec a dokonce i větší měsíc.

Radek Chlup | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Pozemní systém vesmírného teleskopu, který bude technologickým skvostem, se konečně posouvá do testovací...

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu