Lední medvědi a tuleni jsou ve vážném ohrožení. Poslední ledová oblast na Arktidě zmizí i s nimi, obávají se vědci

 Země a Příroda 
21. října 2021 12:42 / Radek Chlup
  0
📷
2 fotografie v galerii
Pokud zanikne poslední ledová oblast, zaniknou i zdejší ekosystémy Pixabay
Od roku 1979, v němž vědci začali sledovat na satelitních snímcích postup tání ledovců na Arktidě, tento proces dramaticky narůstá. Pokud podle vědců z Kolumbijské univerzity významně nesnížíme emise oxidu uhličitého, to, čemu vědci říkají „poslední ledová oblast”, zmizí společně s ledními medvědy a tuleni.

Poslední ledová oblast zahrnuje nejstarší a nejhustší arktický led. Rozkládá se na ploše jednoho milionu kilometrů čtverečních od západního pobřeží kanadského arktického souostroví po severní pobřeží Grónska. 

Poslední ledová oblast nevydrží 

Když vědci tento led o tloušťce čtyř metrů pojmenovali, mysleli si, že vydrží nejméně desítky let. Podle vědců z Kolumbijské univerzity, kteří přišli s optimistickým a pesimistickým scénářem, to bude jinak. 

Oba scénáře podle modelů skončí tak, že se tento led dramaticky ztenčí do roku 2050. Nejoptimističtější scénář by vypadal tak, že zůstane alespoň zbytek tohoto ledového území. Stalo by se tak v případě, že bychom dokázali intenzivně omezit emise oxidu uhličitého. 

Lední medvědi a tuleni v ohrožení 

Podle pesimistického scénáře, který bere v potaz současný trend emisí, zmizí tato oblast do roku 2100 společně se všemi tuleni a ledními medvědy, kteří jsou na ní závislí. 

„Pokud tento celoroční led zmizí, zhroutí se celé ekosystémy závislé na ledu,” varuje výzkumník Robert Newton z Kolumbijské univerzity. 

Arktického ledu ubývá a přibývá sezonně. Díky emisím oxidu uhličitého a dalších škodlivin však množství ledu začalo převážně ubývat a tento cyklus byl vychýlen z rovnováhy. Vrcholu tání dosáhlo podle satelitních záznamů v posledních 15 letech. Psali jsme také: Horniny v Arktidě rozežírá kyselina sírová. Uvolňuje se z tisíce let zmrzlé půdy

Zdroj: Columbia Climate School.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Hubnutí po čtyřicítce. Dejte si pozor na nízký příjem kalorií a další chyby, kvůli kterým ženy často...

Tech

U kvantových počítačů byl právě dosažen významný milník. Pracují s 99procentní přesností

Zavřít reklamu