Zkamenělé zuby raptora vědcům prozradily, jak tento predátor lovil
Pomocí stabilní izotopové analýzy vědci studovali uhličitan zubů z fosilií Deinonychus antirrhopus, tedy masožravého dinosaura, který žil během období rané křídy a měl drsnou sadu zakřivených zubů.
Dinosauři ve smečkách nelovili
Vědci díky analýze několika vzorků zubů různě starých dinosaurů zjistili, že minimálně tento druh ve smečce nelovil, a s největší pravděpodobností ani starší raptoři nepomáhali s lovem svým mláďatům.
Hlavním vodítkem k tomuto závěru byl rozdíl ve velikosti zubů mezi dospělými a mladými kusy D. antirrhopus, což svědčí o zřetelném rozdílu ve stravě během jejich růstu. To znamená, že rodiče zkrátka pro svá mláďata potravu nezajišťovali.
Deinonychus antirrhopus byl objeven až v minulém století
Deinonychus je druh masožravého teropodního dinosaura, který měřil asi čtyři metry a vážil zhruba šedesát kilogramů. Někteří vědci se ale přiklánějí i k názoru, že minimálně některé kusy mohly vážit až 100 kilo.
Deinonychus byl objeven a formálně popsán až v 60. letech 20. století, zároveň je jedním z důkazů o příbuznosti ptáků a dinosaurů. Anatomická podobnost kostry tohoto predátora je až nápadně podobná ptákům.
K lovu tento dinosaurus využíval své čelisti, tříprsté přední končetiny se silnými drápy a rovněž obrovské drápy na druhém prstu zadních končetin. Lovil ve skoku a jako kormidlo používal svůj dlouhý ocas.
Vědci odhadují, že při běhu dokázal vyvinout rychlost až čtyřiceti kilometrů v hodině, takže byl rozhodně velmi nebezpečným dravcem. Až do výsledků této studie se všeobecně myslelo, že tento predátor lovil ve smečkách. Analýza ale nyní tento předpoklad vyvrátila a je jasné, že tento druh dinosaura byl velice samostatný. Dále čtěte: Neuvěřitelné. Před miliony let byla Antarktida mírným deštným pralesem.