NASA zveřejnila satelitní záběry Antarktidy. Odhalují děsivé skutečnosti

Snímky NASA odhalují šokující rozměry tání Antarktidy
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
27. února 2020 10:48 / Internet
  2   0
Antarktida je světovou zásobárnou ledu, která však v posledních letech velice rychle taje. Tento fakt potvrzují nové satelitní záběry, které zveřejnila americká NASA. Úroveň tání v Antarktidě je skutečně vysoká a uvnitř kontinentu vznikají obrovské rezervoáry vody.

Antarktida je jedním z nejchladnějších míst na Zemi, kde v některých místech dosahují roční průměrné teploty -57 °C. Dokonce i na teplejším pobřeží tohoto kontinentu je průměrná roční teplota kolem -10 °C. V poslední době však dochází k výraznému oteplování, které způsobuje tání obrovské masy ledu.

Dne 6. února meteorologická stanice na základně Esperanza na Antarktickém poloostrově zaznamenala historicky nejvyšší teplotu naměřenou na pevnině. Meterologické přístroje tehdy ukázaly neuvěřitelnou teplotu 18,3 °C.

Tato vlna antarktických veder trvala asi týden, přičemž snímky ze satelitu Landsat 8 ukazují závažnost nadměrného tání, které vedra způsobila. Snímky byly pořízené nad ostrovem Eagle Island, který se nachází kousek od pobřeží Graham Land.

Rekordně vysoké teploty vedly k tomu, že se velké množství ledového příkrovu Eagle Islandu rozplynulo v moři, zatímco v oblasti směrem do středu ostrova se nahromadily obrovské vodní plochy. Podobné mohutné tání ledu bylo v posledních letech zaznamenáno také v Grónsku.

Vědci poznamenali, že tání je běžnou součástí jarních měsíců, ale nikoliv v takovém měřítku. Na vině jsou podle expertů zejména vysoké emise skleníkových plynů v ovzduší. Dále čtěte: (Pod antarktickým ledovcem se děje něco zvláštního. Vědci pod něj spustí speciální miniponorku).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu