Británie pořídí nejvýkonnější superpočítač na světě. Stroj za miliardy bude zpracovávat důležitá data

Superpočítač je obrovské zařízení, které dosahuje neuvěřitelného výkonu
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
20. února 2020 13:48 / Internet
  1   0
Velká Británie se rozhodla investovat v přepočtu téměř čtyřicet miliard korun do nejnovějšího superpočítače. Díky tomuto neuvěřitelně výkonnému stroji budou Britové schopni lépe předpovídat počasí.

Britská vláda schválila investici 1,2 miliardy liber do nejvýkonnějšího superpočítače na světě. Jeho obrovský výkon chce Británie využít k lepší předpovědi počasí, stejně jako ke zpracování a analýze klimatických dat.

Nejvýkonnější superpočítač světa dostane meteorologický úřad, který s jeho pomocí bude schopen analyzovat mnohem větší množství dat než doposud. Díky tomu bude možné lépe předpovídat bouře, vyhledávat místa, která mohou být postižena povodněmi, a sledovat globální změny klimatu.

Data zpracovaná superpočítačem budou sloužit například letištím k hladšímu plánování letecké dopravy a poskytnou také důležité informace pro energetické odvětví, kterému hrozí v případě bouří a jiných přírodních událostí výpadky.

Současnému superpočítači meteorologického úřadu skončí životnost v roce 2022. Patří přitom mezi padesát nejvýkonnějších na světě a stál 97 milionů liber. Nové zařízení, které by ho mělo nahradit, bude jeho kapacitu převyšovat až šestinásobně.

Bude se tak jednat o jednu z největších investic v historii úřadu. Miliardová cenovka zahrnuje jak samotný hardware, tak zajištění desetiletého provozu a upgrade, který by měl po pěti letech výkon ztrojnásobit. Počítač totiž musí být schopen zpracovat miliony záznamů ze satelitů, které každý den přichází ke zpracování. Dále čtěte: Zrodil se fenomén klimatického inženýrství. Lidstvo bude cíleně ochlazovat planetu.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Podle čeho vybrat tiskárnu k počítači a vyhnout se zbytečným finančním ztrátám

Dům a zahrada

Morče je skvělý mazlíček nejen pro děti. Takto se od sebe liší jednotlivá plemena

Cestování

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli chybět

Zavřít reklamu