Bývalé jezero starého Marsu prozradí mnohé o vzniku života na Zemi
Odborníci se navíc domnívají, že hydrotermální aktivita na Marsu byla velmi podobná té, která dnes probíhá na Zemi, což nám může poskytnout další důležité stopy o tom, jak začal život na naší planetě.
Podle mezinárodního týmu výzkumných pracovníků totiž mohla tato kombinace minerálů, vody, živin a tepla na Marsu vyvolat podmínky vhodné pro život.
„Sopečná aktivita v kombinaci se stojatou vodou poskytla podmínky, které byly nejspíš velmi podobné těm, jenž existovaly na Zemi v době, kdy se začaly rozvíjet velmi ranné formy života,“ uvedl jeden z vědeckých pracovníků ve zprávě.
Nová analýza vychází ze snímků pánve na jihu Marsu s názvem Eridania, kde NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) a jeho kompaktní průzkumný spektrometr (CRISM) zaznamenal na povrchu velká ložiska minerálů.
Vzory a chemické složení těchto ložisek naznačují, že zde byly kdysi přítomny horké prameny, obrovský oceán a skály vyhřívané vulkanickou činností.
A nejednalo se určitě o malé moře. Mělo totiž minimálně 210 000 kubických kilometrů vody, více než všechna ostatní jezera a moře na starém Marsu.
Za miliardy let byla atmosféra Marsu a veškerá jeho voda odnesena slunečním větrem. Mars byl totiž bez ochrany, kterou nám na Zemi poskytuje magnetické pole. Tyto nové výsledky analýzy vědcům poskytují opravdu unikátní pohled do minulosti. V našem vesmírném okolí totiž nemáme možnost zkoumat lepší hlubinné hydrotermální prostředí.
Vědci si zatím nejsou zcela jisti, zda by tato hydrotermální činnost mohla být zodpovědná za původ života na Zemi nebo případně i na Marsu, prokazatelně totiž z nějakého důvodu život vzkvétal pouze na naší planetě. Otázka proč tomu tak bylo stále není zodpovězena.
Vědci již mnoho let pracují s verzí, že na Zemi život pravděpodobně začal z chemických reakcí vyvolaných podmořskými prameny. Další nedávno podpořenou myšlenkou je, že nejzákladnější formy života začaly růst z fragmentů meteoritů v malých, teplých jezírkách na povrchu planety. O tomto objevu jsme již psali v našem předchozím článku.
Data z Marsu by nám mohla prozradit konečně pravdu o původu života na Zemi, stejně jako o Marsu a dalších planetách a měsících, jako je Saturnův ledový měsíc Enceladus.