Nová studie zjistila, že poslední mamuti trpěli genetickými mutacemi, které způsobily jejich vyhynutí

 Země a Příroda 
21. února 2020 13:10 / Mirka Malá
  1
📷
2 fotografie v galerii
Poslední mamuty potkal trpký konec Depositphotos
Nová studie zjistila, že mamuti na Wrangelském ostrově, tedy poslední z mamutů vůbec, trpěli genetickými mutacemi, které pravděpodobně způsobily jejich vyhynutí. Potýkali se se ztrátou čichu, samčí neplodností a cukrovkou.

Abychom lépe pochopili, proč zanikla poslední známá populace mamutů, vědci vzkřísili mutované mamutí geny z malé skupiny, která zemřela na ruském ostrově Wrangel před asi 4 000 lety.

V nové studii vědci zmiňují hned několik důvodů pro rychlý demografický pokles populace mamutů na tomto ostrově. Mezi ně patří "snížená genetická rozmanitost“, která vedla k mutovaným genům.

Výzkumný tým porovnával DNA mamuta z ostrova Wrangel s DNA slonů asijských a dvěma dalšími mamuty z mnohem větších populací. Výsledky ukázaly, že mamuti na Wrangelském ostrově měli odlišné genové mutace specifické pro jejich populaci, které nebyly pozorovány u slona asijského, ani u větší populace starověkých mamutů na pevnině. Podle studie tyto geny způsobily různé behaviorální a vývojové vady.

Těžký konec mamutů

Geny mamutů z ostrova Wrangel vykazovaly neschopnost zachytit určité vůně, měly nízký počet spermií a diabetes.

To jsou hlavní příčiny toho, proč mamuti, kteří obývali ostrov Wrangel, postupně vymírali. Podle studie jich na ostrově žilo už tak málo, že v podstatě neměli šanci se množit se zdravými geny a jejich potomci se tak rodili už s poškozenými geny. Navíc kvůli nízké populaci docházelo k příbuzenskému křížení, čímž se genetická situace ještě zhoršovala.

Podle studie, která navazuje na předchozí výzkum z roku 2017, byli poslední mamuti planety velmi nemocní a zcela určitě neměli čich.

Život posledních mamutů byl podle vědců těsně před jejich zánikem velmi těžký a bezútěšný. Dále čtěte: Sekačka smrti. Tak se přezdívá nově nalezenému bratranci T. rexe.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Christina Ricci kvůli rozvodu musela prodat i svoje kabelky. Manžel ji fyzicky a psychicky týral

Styl

Už jste slyšeli o saucha? Tahle postelová jóga vám pomůže snadněji usnout a lépe se vyspat

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině