Tuhle obrovskou zlatou cihlu ukradl Aztékům Cortés

 Záhady a tajemství 
24. ledna 2020 17:48 / Mirka Malá
  0   0
📷
3 fotografie v galerii
Tuto velkou zlatou cihlu ukradli Španělé Aztékům MNA-INAH-CANNON
Téměř před čtyřmi desítkami let objevil stavební dělník obrovskou zlatou cihlu v Mexico City. Nyní archeologové potvrdili, že tento obrovský kus zlata ukradli Aztékům španělští dobyvatelé v 16. století.

Uprostřed noci z 30. června na 1. července 1520 čelili španělští dobyvatelé obrovskému aztéckému povstání, a také se potýkali s nedostatkem jídla. Hernán Cortés a jeho následovníci během této noci ukradli obrovskou část aztéckých pokladů a uprchli z Tenochtitlánu (dnešní Mexico City), který předtím dobyli.

V tu noc, které se říká „La Noche Triste“ nebo „Smutná noc“, se mnoho španělských vojáků utopilo, když se jejich loď potopila v nyní vyschlém kanálu jezera Texcoco. A s nimi šlo ke dnu i mnoho aztéckých pokladů, které Španělé na loď naložili, včetně této obrovské zlaté cihly.

V roce 1981 objevil stavební dělník zlatou cihlu o hmotnosti 1,93 kilogramu během výkopových pracích na výstavbě centrální banky v Mexico City. Přestože zlato leželo v místech, o kterých archeologové předpokládali, že se zde nachází, dosud nikdo nevěděl, jestli se opravdu jedná o ukradený aztécký poklad.

Aztékové měli zlato nejvyšší kvality

K zodpovězení této otázky skupina vědců z Mexického národního ústavu pro antropologii a historii a Národní autonomní univerzity v Mexiku nedávno analyzovala zlatou cihlu pomocí rentgenových paprsků. Zjistili, že její složení, tedy kolem 76 % zlata, 21 % stříbra a 3 % mědi, odpovídalo složení dalších kusů zlata získaného v rámci projektu Templo Mayor Project, což jsou vykopávky hlavního chrámu v Tenochtitlánu. To naznačuje, že zlato pravděpodobně patřilo Aztékům. Zlato nalezené u primátora Aztéků v Templo má podle vyjádření vědců méně mědi než zlato patřící Mayům nebo Mixtecům.

Zlatá cihla odpovídá také kouskům nalezeným kolem monolitu bohyně Tlatecuhtli v chrámu, což znamená, že zlatá cihla vznikla pravděpodobně v podobné době, tedy někdy mezi lety 1519 a 1520.

Nalezená cihla zlata je tak dalším důkazem španělských dobyvatelských praktik a jedinečným archeologickým svědectvím o tzv. „Smutné noci“. Nyní je vystavena v Národním muzeu antropologie v Mexico City.

Hernán Cortés při svém tažení v letech 1519 - 1521 vyvrátil Aztéckou říši a položil základy španělského koloniálního panství ve Střední Americe. Dále čtěte: Kolumbova tvrzení o bojích s kanibaly mohou být nakonec pravdivá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Jákl exkluzivně promluvil o soukromí a přidal recept na dlouhé manželství

Styl

Jaké šperky jsou nejvhodnější, když máte citlivou pokožku

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu