Čína dokončila projekt fúzního reaktoru. Zařízení generuje plazma o teplotě dvě stě milionů stupňů Celsia
Čína v posledních letech mohutně investuje do výzkumu a vývoje v oblasti fúzní energie. Výsledkem této snahy je nový tokamak, tedy umělé Slunce, které dokáže dosáhnout teploty až 200 milionů stupňů Celsia. Podle Číny bylo zařízení ke konci loňského roku dokončeno a jeho provoz by měl být zahájen ještě v letošním roce.
Čínský tokamak pro výzkumné účely, který je v podstatě vylepšenou předchozí verzí staršího tokamaku HL-2A, vznikl ve městě Čcheng-tu. Nové zařízení by mělo být schopno lépe kontrolovat tok plazmatu, které dosahuje mnohem vyšší teploty, než která je uvnitř slunečního jádra.
Tento nově dokončený tokamak je výsledkem čínské snahy o ovládnutí síly jaderné fúze, která má své kořeny v 60. letech 20. století. Za projekty spojené s výzkumem fúzní energie už Čína utratila miliardy dolarů. Výzkum ale přináší výsledky - před rokem se čínským vědcům v tokamaku EAST podařilo udržet plazma o teplotě sto milionů stupňů Celsia celých deset vteřin.
Čína se také podílí na mezinárodním projektu ITER, což je obří termonukleární reaktor, jenž roste ve Francii. Jedná se o vůbec nejdražší vědecké zařízení na planetě. Celý systém je složen z přibližně deseti milionů součástek, ale výstavba se značně komplikuje.
Myšlenka tokamaku se zrodila v 50. letech 20. století v hlavách dvou předních ruských vědců, Igora Jevgeněviče Tamma a Andreje Sacharova. Výsledkem bylo zařízení, které může být využito jako takzvaná magnetická nádoba pro udržení horkého plazmatu.
Dnes se tokamaky považují za jednu z nejnadějnějších cest k realizaci kontrolované jaderné fúze, tedy stejné reakce, která probíhá všude ve vesmíru. Zvládnutí jaderné fúze pro energetické účely by znamenalo revoluci v energetice. Současné fúzní reaktory však mají jeden zásadní problém: dokáží vyrobit méně energie než vyprodukují. V oblasti fúzní energie tedy vědce čeká ještě rozsáhlý výzkum, aby dokázali tento poměr snížit. Dále čtěte: Měsíc se dostal do hledáčku světových velmocí. Důvodem je látka, která může změnit svět.