Čína dokončila projekt fúzního reaktoru. Zařízení generuje plazma o teplotě dvě stě milionů stupňů Celsia

Čínský fúzní reaktor je vylepšením předchozí verze
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
12. ledna 2020 09:40 / Internet
  28   6
Čínský tokamak, neboli umělé Slunce, byl v závěru roku 2019 dokončen a Čína informovala, že zařízení zahájí provoz ještě letos. Zařízení je fúzním reaktorem, který vědcům umožňuje dosáhnout vyšších teplot než jsou uvnitř slunečního jádra. Projekt je součástí mohutných čínských investic do oblasti fúzní energie.

Čína v posledních letech mohutně investuje do výzkumu a vývoje v oblasti fúzní energie. Výsledkem této snahy je nový tokamak, tedy umělé Slunce, které dokáže dosáhnout teploty až 200 milionů stupňů Celsia. Podle Číny bylo zařízení ke konci loňského roku dokončeno a jeho provoz by měl být zahájen ještě v letošním roce.

Čínský tokamak pro výzkumné účely, který je v podstatě vylepšenou předchozí verzí staršího tokamaku HL-2A, vznikl ve městě Čcheng-tu. Nové zařízení by mělo být schopno lépe kontrolovat tok plazmatu, které dosahuje mnohem vyšší teploty, než která je uvnitř slunečního jádra.

Tento nově dokončený tokamak je výsledkem čínské snahy o ovládnutí síly jaderné fúze, která má své kořeny v 60. letech 20. století. Za projekty spojené s výzkumem fúzní energie už Čína utratila miliardy dolarů. Výzkum ale přináší výsledky - před rokem se čínským vědcům v tokamaku EAST podařilo udržet plazma o teplotě sto milionů stupňů Celsia celých deset vteřin.

Čína se také podílí na mezinárodním projektu ITER, což je obří termonukleární reaktor, jenž roste ve Francii. Jedná se o vůbec nejdražší vědecké zařízení na planetě. Celý systém je složen z přibližně deseti milionů součástek, ale výstavba se značně komplikuje.

Myšlenka tokamaku se zrodila v 50. letech 20. století v hlavách dvou předních ruských vědců, Igora Jevgeněviče Tamma a Andreje Sacharova. Výsledkem bylo zařízení, které může být využito jako takzvaná magnetická nádoba pro udržení horkého plazmatu.

Dnes se tokamaky považují za jednu z nejnadějnějších cest k realizaci kontrolované jaderné fúze, tedy stejné reakce, která probíhá všude ve vesmíru. Zvládnutí jaderné fúze pro energetické účely by znamenalo revoluci v energetice. Současné fúzní reaktory však mají jeden zásadní problém: dokáží vyrobit méně energie než vyprodukují. V oblasti fúzní energie tedy vědce čeká ještě rozsáhlý výzkum, aby dokázali tento poměr snížit. Dále čtěte: Měsíc se dostal do hledáčku světových velmocí. Důvodem je látka, která může změnit svět.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Seznamte se. Toto je největší letecký motor světa

Dům a zahrada

Správným řezem rybízu si zajistíte bohatou a kvalitní úrodu

Cestování

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Zavřít reklamu